Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 23:12

Ręczne narzędzia wibracyjne : Chroń swoich pracownikówCzy Twój zespół korzysta z ręcznych narzędzi elektrycznych, takich jak przemysłowe klucze udarowe lub szlifierki? Zapoznaj się z naszymi 7 poradami, aby zmniejszyć ich narażenie na zespół wibracji ramion ręcznych (HAVS).

Co to jest Syndrom Wibracji Ręki?

Syndrom Wibracji Ręki Ręcznej jest uznawany za poważne zaburzenie związane z pracą, które dotyka tysięcy pracowników przemysłowych. Jest on reprezentowany przez uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni i stawów nadgarstka i ramienia spowodowane intensywnym i powtarzającym się narażeniem na wibracje. Narażenie to wynika z pracy z narzędziami wibracyjnymi lub trzymania w ręku potrząsanych materiałów.

Powtarzające się uderzenia w palce i ręce przy określonych częstotliwościach stanowią zagrożenie dla pracowników. Nie ma pewności co do tego, jak to się dokładnie dzieje, ale liczne badania wskazują na uszkodzenia bardzo drobnych naczyń krwionośnych na dłoniach jako jeden z prawdopodobnych czynników przyczyniających się do powstania tego zespołu.
Jakie są objawy ?
Wczesne objawy: Powtarzająca się utrata czucia, drętwienie, w opuszkach palców i uczucie igły w palcach, mrowienie, są wczesnymi objawami. Wrażenia te mogą przychodzić i odchodzić i nie są dowodem na HAVS, ale powinny być postrzegane jako wczesne ostrzeżenia.
Późniejsze objawy: Późniejsze objawy są często odczuwane jako trwałe drętwienie palców, powodujące trudności w codziennym życiu, na przykład przy obchodzeniu się z małymi przedmiotami lub przy zapinaniu guzików.
Podczas przeziębienia lub zamoczenia, palce często reagują białymi, a następnie czerwonymi, gdy są bolesne. Nazywa się to fenomenem Raynauda i jest również powszechne w przypadkach zespołu wibracji rąk.

Kogo może dotyczyć HAVS?
Może to dotyczyć wszystkich częstych użytkowników elektronarzędzi, którzy podczas pracy wibrują. Poziom wibracji i czas wyzwalania na jednej zmianie roboczej są kluczowymi czynnikami, które razem dają wskazanie, czy dana osoba jest zagrożona.

Według długoterminowych badań japońskich dotyczących pracowników leśnych używających pił łańcuchowych (Nagoya, 1994), istnieje silna zależność między liczbą lat narażenia a rozpowszechnieniem HAVS. Wśród pracowników powyżej 50. roku życia 38% wykazywało objawy tego zespołu.

Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa szacuje, że około 2 milionów amerykańskich pracowników jest dziś narażonych na wibracje przekazywane na kończyny górne, a aż połowa z nich może rozwinąć HAVS (przeczytaj pełny artykuł).

HAVS można zapobiec, ale po wyrządzeniu szkody, często jest ona trwała.

Jak zarządzać ryzykiem w miejscu pracy : 7 wskazówek dotyczących redukcji narażenia na wibracje
Można podjąć wiele środków w celu zmniejszenia ryzyka. Ograniczenie czasu narażenia na wibracje, które jest wyraźnie najważniejsze, może być brane pod uwagę w celu ochrony siebie, swoich kolegów lub pracowników:

  • Wypróbuj różne narzędzia. Wybieraj te, które nie dają zdrętwiałych palców, gdy używasz ich przez krótki czas.
  • Należy zawsze sprawdzać, czy narzędzia są serwisowane i dobrze konserwowane.
  • Używaj właściwego narzędzia do właściwej pracy. Istotny jest tu czas wyzwalania, należy wybrać mocniejsze, bardziej wydajne narzędzie, które może wykonać pracę w krótszym czasie, a nie lżejsze.
  • Ograniczenie czasu na zmianę roboczą przy silnym pochłanianiu wibracji. W przypadku zastosowań, w których występują silne wibracje, operator może osiągnąć potencjalnie szkodliwą dawkę wibracji w ciągu kilku minut. Dla porównania, w przypadku aplikacji, która daje 20 m/s² drgań na ręce operatora, ekspozycja odpowiadająca wartości działania, (wartość, w której pracodawca musi podjąć działania w celu ograniczenia drgań), jest osiągana już po 8 minutach.
  • Trzymaj narzędzie luźno, nie ściskaj uchwytu, gdy nie jest to konieczne.
  • Trzymaj ręce ciepłe i staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z zamarzniętymi lub bardzo zimnymi uchwytami. Narzędzie należy przechowywać w odpowiedni sposób, aby współpracownik również czuł się komfortowo. Jeśli to możliwe, nie należy zostawiać narzędzi na noc na zewnątrz.
  • Należy robić regularne przerwy. Należy unikać długich sekwencji wysokich wibracji i starać się wykonywać inne prace pomiędzy nimi. Ręczne narzędzia wibracyjne : Chroń swoich pracowników