Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 6:44

Śruba obrotowa a technologia tłokowa dla lokomotyw



Postęp technologiczny zmienił praktycznie każdy aspekt współczesnego życia. Jednak technologia, którą przemysł kolejowy zazwyczaj wykorzystuje do zasilania prawdopodobnie najbardziej krytycznego systemu na pokładzie lokomotyw - hamulców pneumatycznych - pozostała praktycznie niezmieniona przez prawie sto lat. Najczęstsze wyjaśnienia, dlaczego technologia ta pozostała niezmieniona?

"To działa".

"To sprawdzona technologia".

"Nie lubię zmian".

Gdyby wszystkie aspekty przemysłu kolejowego przypisywały sobie te argumenty, lokomotywy nadal byłyby napędzane parą. Chociaż technologia parowa nadal działa, nastąpił zbyt duży postęp w dziedzinie mocy napędowych, aby przemysł mógł go zignorować. I choć to samo można powiedzieć o technologii sprężarek, to mniej wydajna, bezpośrednio napędzana sprężarka tłokowa pozostaje dziś dominującą technologią w systemach hamulców pneumatycznych lokomotyw.

Alternatywa: Technologia śruby obrotowej

Sprężarki śrubowe, oparte na opracowanej w starożytnej Grecji zasadzie śruby Archimedesa, stały się z wielu powodów, między innymi z powodu prostej konstrukcji, najczęściej stosowanym typem sprężarki do standardowych zastosowań przemysłowych. Technologia śrubowa, zaprojektowana z myślą o unikalnych wymaganiach przemysłu kolejowego, od ekstremalnych wahań pogodowych po łatwy dostęp w celu konserwacji, jest bardziej efektywna i niezawodna niż technologia sprężarek tłokowych.

Jak działa technologia śrubowa

Dwie połączone śruby o kształcie spiralnym obracają się z dużą prędkością; obie śruby nie stykają się ze sobą, lecz polegają na wtrysku oleju w celu uszczelnienia, smarowania i chłodzenia elementu śrubowego. W miarę jak śruby się obracają, powietrze jest wprowadzane do komory sprężania przez filtr wlotowy powietrza.

Element śrubowy spręża powietrze poprzez zmniejszenie wolnej przestrzeni pomiędzy każdym ostrzem. Sprężone powietrze i olej wędrują do komory zwanej separatorem oleju, gdzie olej jest oddzielany od sprężonego powietrza za pomocą działania odśrodkowego. Następnie sprężone powietrze przechodzi przez chłodnicę końcową, gdzie jest chłodzone przed dostarczeniem do układu hamulcowego lokomotywy.

Zalety technologii śrubowej w porównaniu ze sprężarkami tłokowymi

  • Bezwstrząsowa, nie zużywająca się technologia sprężania
  • Setki mniej zużywających się części do konserwacji lub wymiany
  • Uproszczone procedury konserwacyjne
  • Niezwykle niska zawartość oleju (zaledwie 3 ppm)
  • Mniejsze ogólne zużycie oleju
  • Sprawdzona niezawodność w trudnych warunkach
  • Mniejsza powierzchnia podstawy, zazwyczaj o 50 procent.
  • Brak "niezrównoważonych" sił, mniejsze przenoszenie drgań
  • Niższy poziom hałasu, aby spełnić wymagania OSHA
  • Mniejsze wytwarzanie ciepła
  • Znaczna redukcja wagi, zazwyczaj o 50 procent.
  • Brak spadku wydajności w czasie

Dzięki specjalnemu Centrum Kompetencji Kolejowych i najnowocześniejszemu zakładowi produkcyjnemu, który zajmuje się wyłącznie produktami kolejowymi, Atlas Copco jest zaufanym partnerem branży kolejowej. Dowiedz się więcej o sprężarkach powietrza Atlas Copco do zastosowań kolejowych.