Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 14:07

Technologia biomimetyczna w sprężarkach powietrzaOd tysiącleci ludzie rozwiązują złożone problemy. Od nawadniania upraw w celu produkcji rolnej na dużą skalę po opracowywanie specjalistycznych metod zapobiegania i leczenia chorób - ludzie potrafią identyfikować problemy i tworzyć kreatywne, wnikliwe i skuteczne rozwiązania. Ale jest jeden problem, który rozwiązuje problemy jeszcze lepiej niż człowiek: natura.

Od zarania dziejów natura dostosowuje się i adaptuje, aby uniknąć zagrożeń, czy to ze strony drapieżników, czy środowiska. Dopiero zaczynamy dostrzegać pełną moc zdolności natury i powoli przejmujemy niektóre z jej mechanizmów doskonalonych przez pokolenia ewolucji.

Czym jest biomimikra?

Według Instytutu Biomimikry, biomimikra jest definiowana jako "podejście do innowacji, które poszukuje zrównoważonych rozwiązań dla ludzkich wyzwań poprzez naśladowanie sprawdzonych w czasie wzorców i strategii natury."

Możemy zobaczyć wiele przykładów biomimikry w różnych branżach na całym świecie - budynek w Zimbabwe wykorzystał strukturę kopców termitów do zaprojektowania energooszczędnego biura z kontrolą klimatu; najszybszy pociąg na świecie został wzorowany na dziobie zimorodka, aby zmniejszyć hałas; a igły zostały ponownie zaprojektowane, aby powodować mniejszy ból po zbadaniu sond komarów.

Biomimikra w GA VSD+

W GA VSD+ firmy Atlas Copco zastosowano inżynierię natury, aby zapewnić doskonałą redukcję hałasu. Wentylator osiowy, który przewyższa dostępne obecnie wentylatory pod względem zużycia energii i redukcji hałasu, posiada ząbkowane łopatki wzorowane na skrzydłach sowy.

Sowy mają małe nieregularności (haczyki i łuki) na skrzydłach, które rozbijają przepływ powietrza na małe sekcje zwane mikroturbulacjami. Ograniczając hałas aerodynamiczny, sowy mogą latać w nocy, nie będąc zauważone przez swoją przyszłą kolację.

Wykorzystując tę biomimetyczną technologię wraz z innymi technikami redukcji dźwięku, GA VSD+ oferuje całkowity poziom hałasu tak niski jak 62 dB(a), nieco głośniejszy niż umiarkowane opady deszczu.

Czy Twój obiekt wykorzystuje innowacyjną technologię biomimetyczną? Daj nam znać w komentarzach poniżej.