Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 14:23

Dlaczego jakość powietrza jest ważna?Jak już wcześniej ustaliliśmy, sprężone powietrze ma swój udział w produkcji prawie wszystkiego, czego codziennie używamy, a jego jakość ma zawsze znaczenie. Utrzymanie go w stanie wolnym od zanieczyszczeń, takich jak olej, wilgoć i cząstki stałe, jest ważne nie tylko dla ochrony systemu sprężonego powietrza, ale także dla produktów końcowych.

Wysoka jakość powietrza jest zawsze ważna, ale w niektórych branżach jest to po prostu "nice to have", podczas gdy w innych wymagane jest spełnienie międzynarodowej normy jakości powietrza ISO 8573-1. Niespełnienie wymagań może mieć kosztowne konsekwencje. Zanieczyszczenie systemu sprężonego powietrza może prowadzić do przestoju w produkcji, utraty produktów, kosztów czyszczenia i wycofania zanieczyszczonych towarów.

Wymagania są najwyższe w przypadku produktów, które są spożywane przez konsumentów, na przykład w przemyśle spożywczym i napojów lub farmaceutycznym. Wysokie standardy czystości powietrza obowiązują również w branży medycznej i elektronicznej.

Być może zastanawiasz się, czym jest ISO 8573-1, międzynarodowa norma określająca jakość sprężonego powietrza? Norma ISO 8573-1 jest podzielona na siedem klas czystości, z których każda dotyczy trzech rodzajów zanieczyszczeń: cząstek stałych, wilgoci i lotnych związków organicznych, do których zalicza się olej. Te klasy czystości informują operatorów systemów sprężonego powietrza, ile zanieczyszczeń może zawierać ich sprężone powietrze. Im niższa klasa, tym czystsze powietrze.

Możliwe jest również, że powietrze używane w danej branży będzie musiało spełniać różne klasy czystości dla cząstek stałych, wilgotności i lotnych związków organicznych. Na przykład sprężone powietrze może wymagać klasy czystości 2 dla cząstek stałych i lotnych związków organicznych oraz klasy 3 dla wilgotności.

Istnieją różne metody testowania jakości powietrza, aby dowiedzieć się, która metoda testowania jest dla Ciebie odpowiednia, warto skontaktować się z ekspertem.

Jaki rodzaj sprzętu do uzdatniania powietrza należy więc zastosować? To zależy od tego, jakie klasy czystości trzeba spełnić. Istnieją różne rozwiązania do wyboru, takie jak osuszacze do redukcji wilgoci zawartej w sprężonym powietrzu lub filtry, które usuwają cząstki i olej.

W przypadku sprężarek z wtryskiem oleju, olej, który jest wtryskiwany do elementu sprężarki w celu chłodzenia, smarowania i uszczelniania w fazie sprężania, będzie musiał zostać ponownie odessany. Odbywa się to za pomocą kombinacji filtrów koalescencyjnych i filtrów z węglem aktywnym.

Jednak w przypadku sprężarek bezolejowych do sprężonego powietrza w żadnym momencie nie jest dodawany olej, więc jest to jedyny sposób zagwarantowania, że nigdy nie dojdzie do zanieczyszczenia olejem. Chociaż koszt początkowy może być wyższy, inwestycja może się zwrócić dzięki niższym kosztom utrzymania. Bez zagrożenia skażeniem oleju nie ma ryzyka zatrzymania produkcji, kosztów złomowania zanieczyszczonych produktów lub wycofania produktu z rynku.

Aby dowiedzieć się więcej o przepisach ISO, pobierz nasz Przewodnik po najlepszych praktykach w zakresie jakości powietrza. Możesz też odwiedzić naszą stronę poświęconą jakości sprężonego powietrza - Atlas Copco USA.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Skontaktuj się z nami już dziś!