Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 0:44

Jak dostosowanie PDP może zaoszczędzić pieniądzeJakość sprężonego powietrza to poważna sprawa. W zależności od zastosowania końcowego lub aplikacji obecne w nim cząstki stałe, opary lub aerozole mogą uszkodzić produkty lub sprzęt. Z tego powodu operatorzy instalują filtry, aby usuwać cząstki stałe i aerozole, oraz osuszacze, aby usuwać nadmiar wilgoci. Czasami jednak operatorzy mogą posunąć się za daleko w kwestii jakości powietrza, przekraczając niezbędne limity i tracąc kosztowną energię elektryczną.

Jak niskie powinno być PDP?

Wielu operatorów osusza powietrze do -40°F ciśnieniowego punktu rosy (PDP), aby mieć pewność, że w powietrzu nie pozostanie żadna wilgoć, ale jest to częsty błąd. Uzyskanie PDP na poziomie -40°F jest przesadą; wymaga znacznie więcej energii w porównaniu z minimalnym dopuszczalnym poziomem PDP dla jakości powietrza w przyrządach, który wynosi 18°F poniżej minimalnej temperatury otoczenia. Dostosowując ten współczynnik, operatorzy mogą oszczędzać energię, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zachować pieniądze w portfelu.

Przyjrzyjmy się przykładowi z wykorzystaniem dwóch technologii suszenia o różnych wymaganiach PDP: bezcieplnej suszarki sorpcyjnej przy -40°F i suszarki z kompresją przy -3°F. Być może zastanawiasz się, dlaczego wybraliśmy dwie różne technologie, ale nie martw się. Wkrótce to wyjaśnimy. Na razie przejdźmy do naszego scenariusza.

Oto warunki panujące w naszym zakładzie i wymagania dotyczące procesu:

Sprężarka bezolejowa

Minimalna temperatura otoczenia = 15°F

Przepływ = 1 000 cfm

Ciśnienie = 100 psig

Temperatura otoczenia = 80°F

Wilgotność względna = 60%

Ciśnienie otoczenia = 14,5 psi(a)

Bezcieplny osuszacz sorpcyjny z -40°F PDP

W przypadku bezcieplnego osuszacza adsorpcyjnego zawsze występują straty na przedmuchiwaniu. W połączeniu z niskim PDP wynoszącym -40°F oznacza to całkowite roczne zużycie energii wynoszące 387 000 kWh i roczną produkcjęCO2 wynoszącą 166 000 kg. Przy cenie 0,07 USD/KWh roczny koszt energii elektrycznej wyniesie 27 000 USD za samą sprężarkę i osuszacz. Taki scenariusz jest nie tylko szkodliwy dla środowiska, ale może też poważnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

Ciepło suszarni sprężającej przy -3°F PDP

Zmieńmy teraz wymagany PDP na -3°F. (Należy pamiętać, że minimalny poziom dopuszczalnego PDP wynosi 18°F poniżej minimalnej temperatury otoczenia. W tym przypadku jest to 15°F-18°F=-3°F). Stosując suszarnię wykorzystującą ciepło sprężania, całkowite roczne zużycie energii wyniesie 5 610 KWh, a roczna produkcjaCO2 - 2 410 kg. Przy cenie 0,07 USD/KWh roczny koszt energii elektrycznej jest znacznie niższy i wynosi 392 USD.

Wyższy PDP oznacza większe oszczędności

Jak widać, dokonując dwóch niewielkich zmian (technologia i PDP), zakłady mogą zaoszczędzić około 26 708 USD rocznie i zredukować swój ślad węglowy do ułamka jego pierwotnej wielkości.

Aha, powód porównania dwóch różnych technologii jest następujący: przy wyższym PDP nie jest potrzebny ten sam typ suszarki. Mogą istnieć jeszcze lepsze rozwiązania wykorzystujące inne technologie osuszania. Przed podjęciem decyzji zawsze należy skonsultować się z ekspertami w dziedzinie sprężonego powietrza i producentami, którzy mogą pomóc w określeniu wymagań PDP, obliczeniach i zaproponować najlepszą technologię osuszania dla danych potrzeb.

Chcesz dowiedzieć się, czy możesz zaoszczędzić pieniądze? Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów ds. sprężonego powietrza już dziś, aby zacząć.