Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 1:47

Technologie chłodzenia przemysłowego w centrum uwagi: Systemy chłodzenia z zamkniętą pętlą



Określenie, czy dla danego zastosowania najlepszy jest system chłodzenia w obiegu otwartym czy zamkniętym, może być trudne; przy podejmowaniu tej decyzji należy wziąć pod uwagę konkretne wymagania dotyczące chłodzenia w danym zastosowaniu, a także ograniczenia budżetowe, środowiskowe i fizyczne projektu. Pierwszym krokiem w tym procesie jest jednak zapoznanie się z działaniem każdego systemu! Pierwszym typem systemu, który przeanalizujemy, jest system chłodzenia w obiegu zamkniętym.

Co to jest system chłodzenia z zamkniętą pętlą?

System chłodzenia w obiegu zamkniętym to system chłodzenia wykorzystujący płynne chłodziwo (może to być chłodziwo na bazie wody/wody lub oleju/oleju) do wymiany ciepła z procesu przemysłowego w układzie zamkniętym. W zamkniętej pętli chłodzenia, chłodziwo jest najpierw schładzane w zbiorniku chłodziwa, a następnie krąży w całym procesie/urządzeniu; podczas tej cyrkulacji chłodziwo absorbuje ciepło z aplikacji i sprzętu. Gdy chłodziwo dotrze do parownika, to zaabsorbowane ciepło jest odparowywane, a płynny chłodziwo wraca do zbiornika chłodziwa, gdzie jest ponownie chłodzone i rozprowadzane w całym systemie.

Zalety systemów chłodzących z obiegiem zamkniętym

Korzyści z zastosowania agregatów chłodniczych z obiegiem zamkniętym są wielorakie:

  • Precyzyjna regulacja temperatury. Wrażliwa natura procesów i urządzeń oznacza, że możliwość regulacji temperatury chłodziwa (a tym samym zapewnienia jego zdolności do efektywnego odbierania ciepła z tychże) ma kluczowe znaczenie. Systemy chłodzenia w obiegu zamkniętym doskonale radzą sobie z utrzymaniem stałej temperatury cieczy chłodzącej, co zwiększa ich efektywność.
  • Zmniejszone zużycie wody. Dzięki recyrkulacji ciekłego płynu chłodzącego, a nie tylko jednorazowemu użyciu (jak w przypadku systemu chłodzenia jednoprzepływowego), zmniejszasz ilość wody używanej do chłodzenia.
  • Zmniejszony wpływ na środowisko. Ponieważ agregaty chłodnicze pracujące w obiegu zamkniętym są systemem szczelnym, minimalizuje się możliwość skażenia środowiska przez takie zanieczyszczenia jak bakterie, błoto i kurz, co mogłoby mieć miejsce w przypadku otwartego systemu chłodzenia. Dzięki temu firma może również uniknąć kosztów oczyszczania wody deszczowej lub ścieków, ponieważ systemy z obiegiem zamkniętym nie odprowadzają chłodziwa do środowiska.

Rodzaje systemów chłodzenia w obiegu zamkniętym

Istnieją trzy główne rodzaje systemów chłodzenia w obiegu zamkniętym: systemy suche w obiegu zamkniętym, systemy wyparne w obiegu zamkniętym oraz systemy chłodzenia cieczą.

  1. Systemy suchego obiegu zamkniętego (chłodzone powietrzem). Ten rodzaj systemu zamkniętego wykorzystuje chłodzony powietrzem wymiennik ciepła do uwalniania ciepła zaabsorbowanego przez czynnik chłodzący do atmosfery.
  2. Systemy z zamkniętą pętlą wyparną. Ten system chłodzenia wykorzystuje parujący typ wymiennika ciepła i odparowanie w celu usunięcia ciepła pochłoniętego przez czynnik chłodzący.
  3. Systemy chłodzenia typu ciecz-ciecz. Jak sama nazwa wskazuje, systemy chłodzenia typu ciecz-ciecz wykorzystują wymienniki ciepła do przenoszenia ciepła z jednego czynnika chłodzącego na drugi; zazwyczaj po zakończeniu obiegu czynnika chłodzącego w procesie, jest on transportowany do wymiennika ciepła, a następnie ciepło jest przekazywane do cieczy w wieży chłodniczej, zbiorniku wodnym itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie przemysłowych agregatów chłodniczych Atlas Copco? Odwiedź nas na stronie www.atlascopco.com/industrial-cooling!