Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 8:40

Azot: Płaszcz bezpieczeństwa w przemyśle chemicznymZastosowanie azotu w rozkładaniu osłon chemicznych

Osłanianie chemiczne (ang. chemical blanketing, "tank padding") to bardzo prosty proces polegający na wprowadzeniu azotu do pustej przestrzeni parowej wewnątrz zbiornika lub pojemnika w celu kontrolowania składu określonej substancji chemicznej. Zapobiega to reakcji chemicznej z cząsteczkami tlenu. N2 jest używany podczas produkcji, magazynowania, transportu i pakowania końcowego. Można go stosować w pojemnikach różnej wielkości - od małej butelki po zbiornik o pojemności miliona litrów. Ale dlaczego warto używać właśnie azotu? To proste: jest to gaz obojętny, co oznacza, że jest niepalny i pomaga zapobiegać pożarom i eksplozjom. Ponadto azot pomaga zastąpić tlen, dzięki czemu zachowuje integralność produktów, które w obecności tlenu uległyby degradacji. W tym sensie azot jest buforem chroniącym produkty znajdujące się wewnątrz zbiornika. Z tych powodów N2 jest uważany za koc bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym.

Elementy, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu rozmiaru generatora azotu

Zastanawiasz się, jak dobrać wielkość generatora azotu do danego zastosowania w przemyśle chemicznym? Poniżej przedstawiono kilka najistotniejszych wskazówek:

  1. Przejrzenie faktury od firmy gazowniczej w celu sprawdzenia liczby SCFM wymaganej przez konkretne zastosowanie.
  2. Określ roczne wydatki na azot. Jeśli korzystasz z azotu w butlach dostarczanego przez firmę gazowniczą, będzie to kwota wydatków.
  3. Należy ustalić, czy zużycie N2 wzrasta lub ulega wahaniom.
  4. Jaka jest minimalna zawartość tlenu (MOC)? Jest to poziom tlenu, który wejdzie w reakcję z substancją chemiczną używaną w procesie produkcyjnym w danym zakładzie.
  5. Wymagany poziom czystości będzie podyktowany MOC po dodaniu 3% współczynnika fudge.

W takich branżach, jak rafinerie, firmy farmaceutyczne i petrochemiczne, azot jest stosowany w osłonie chemicznej, aby zapewnić wysoką jakość produktu i ograniczyć potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem. Jeśli uważasz, że Twoja firma może odnieść korzyści z azotu wytwarzanego na miejscu, skontaktuj się z ekspertami z firmy Atlas Copco. Jesteśmy gotowi do pomocy!

Pobierz dokument Korzyści wynikające z wytwarzania azotu na terenie zakładu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz wytwarzać własne źródło azotu na terenie zakładu!