Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 3:10

Nawieź swoje uprawy - dzięki sprężonemu powietrzu



Oficjalnie mamy już lato, a gospodarstwa rolne pracują pełną parą, zbierając tegoroczne letnie plony. Spójrzmy prawdzie w oczy, niezależnie od tego, czy chodzi się na targ rolny, czy do sklepu spożywczego, latem produkty smakują po prostu lepiej.

Aby wyprodukować te produkty, rolnicy polegają w dużej mierze na nawozach, które zastępują składniki odżywcze usuwane przez uprawy z gleby.

Nawozy dostarczają roślinom wszelkiego rodzaju składników odżywczych, których potrzebują, aby rosnąć silne i zdrowe, w tym azotu, fosforu i potasu. Bez dodatku nawozów sztucznych plony i wydajność rolnictwa znacznie by się zmniejszyły.

Historia nawozu

Według Instytutu Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Nebraska-Lincoln stosowanie nawozów sięga prawie 8000 lat wstecz, kiedy to rolnicy zaczęli używać obornika do nawożenia swoich upraw.

Gdzieś wXVIII wieku stało się powszechną wiedzą, że zmielone kości dostarczają składników odżywczych do upraw. It

Dopiero wXIX wieku nastała nowoczesna era chemii gleby i odżywiania roślin. Justus von Liebig, niemiecki chemik stworzył "Teorię składników mineralnych", ustalił, że pierwiastki chemiczne azotu, fosforu i potasu są niezbędne do wzrostu roślin.

Badania Liebiga doprowadziły go również do wniosku, że składniki odżywcze roślin mogą zostać uszczuplone przez usuwanie plonów i że dodatkowe nawozy są potrzebne do optymalnej produkcji roślinnej. Doprowadziło to do opracowania przez niego pierwszego nawozu na bazie azotu, odkrycia, które przyniosło mu tytuł "Ojca przemysłu nawozowego".

Na początkuXX wieku stosowanie nawozów chemicznych było jeszcze ograniczone. Były drogie ze względu na ograniczoną dostępność, kłopotliwe w stosowaniu i niewiele wiedziano o tym, ile należy ich użyć w przypadku konkretnych upraw.

Druga wojna światowa zmieniła wszystko. Wraz z rozpoczęciem wojny nastąpił ogromny wzrost produkcji azotu, który jest głównym składnikiem materiałów wybuchowych. Według Instytutu Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Nebraska-Lincoln "porozpoczęciu II wojny światowej rząd zbudował 10 nowych zakładów produkujących amoniak na potrzeby amunicji, wszystkie zlokalizowane w głębi kraju. Większość z nich znajdowała się w pobliżu rurociągów z gazem ziemnym, dzięki czemu mogły wykorzystywać gaz jako surowiec do produkcji azotu. Do końca wojny zakłady produkowały 730 000 ton amoniaku rocznie i miały zdolność produkcyjną 1,6 mln ton."

Po zakończeniu II wojny światowej zapotrzebowanie na amunicję zostało zastąpione koniecznością uzupełnienia zapasów żywności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Okres ten charakteryzuje się masowym finansowaniem i badaniami nad najbardziej wydajnym i skutecznym wykorzystaniem nawozów.

Jakpodaje Instytut Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, "obornik jest nadal ważnym źródłem składników odżywczych dla roślin, jednak w ciągu ostatnich 75 lat jego stosowanie zostało prześcignięte przez produkcję i stosowanie nawozów chemicznych na dużą skalę". W połowie i pod koniec lat 40. ubiegłego wieku stosowano około 2 mln ton nawozów chemicznych rocznie. Do 1960 roku zużywano ponad 7 milionów ton rocznie, a do 2014 roku ponad 20 milionów ton."

Rola Atlas Copco w produkcji nawozów chemicznych

Sprężone powietrze jest wykorzystywane niemal na każdym etapie procesu wytwarzania nawozów. Według strony madehow.com nawóz jest wytwarzany przez:

  1. Amoniak powstaje poprzez wpompowanie gazu ziemnego i pary do dużego zbiornika. Następnie pompuje się powietrze i usuwa tlen i dwutlenek węgla, a amoniak wytwarza się poprzez wprowadzenie prądu elektrycznego.
  2. Następnie - amoniak jest często mieszany ze sprężonym powietrzem w zbiorniku w celu wytworzenia kwasu azotowego.
  3. Kwas azotowy i amoniak są następnie wykorzystywane do produkcji azotanu amonu.
  4. Fosfor powstaje ze skały fosforytowej, która jest traktowana kwasem siarkowym i kwasem azotowym.
  5. Część kwasu fosforowego reaguje również z amoniakiem w osobnym zbiorniku, tworząc fosforan amonu, kolejny dobry nawóz.
  6. Chlorek potasu jest przekształcany w bardziej użyteczną formę, dzięki czemu łatwiej go wymieszać z innymi składnikami.
  7. Następnie następuje etap mieszania i mieszania. Po wymieszaniu nawóz jest wysypywany na zasilany sprężonym powietrzem pneumatyczny przenośnik taśmowy, który transportuje go do opakowania.
  8. Nawozy są następnie pakowane w worki i dostarczane do rolników.

Sprężone powietrze jest używane nie tylko do produkcji większości kluczowych składników nawozów, ale także do obsługi zasilanych sprężonym powietrzem przenośników i sprzętu w całej fabryce. Sprężarki gazowe Atlas Copco Gas and Process z integralną przekładnią zębatą stanowią niezawodne i wydajne uzupełnienie procesu produkcji mocznika, amoniaku lub innych nawozów. Nasze niestandardowe rozwiązania pomogą sprostać ciśnieniu w produkcji nawozów.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak firma Atlas Copco może pomóc, skontaktuj się już dziś z ekspertem ds. nawozów: Nawozy - Atlas Copco USA