Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 13:00

Oczyszczanie ścieków: Dmuchawy rotacyjne vs. dmuchawy śrubowe.Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, co dzieje się ze ściekami po ich usunięciu? Nie trafiają one od razu na wysypiska śmieci ani nie spływają do dużych zbiorników wodnych. W rzeczywistości najpierw trafiają do systemu kanalizacyjnego, a następnie są oczyszczane w oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie te pracują 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, aby oczyścić ścieki do zrzutu lub ponownego wykorzystania.

Po wejściu do oczyszczalni, ścieki są wprowadzane do milionów bakterii w zbiorniku napowietrzającym. Bakterie żywią się odpadami organicznymi i rozkładają ścieki na nieszkodliwe produkty uboczne w postaci dwutlenku węgla, azotu i wody. Ponieważ bakterie potrzebują tlenu do przetrwania, duże ilości sprężonego powietrza są wdmuchiwane do zbiorników napowietrzających, aby przyspieszyć proces osadu czynnego.

Dwa rodzaje dmuchaw wyporowych

Dmuchawy wyporowe działają z przepływem i ciśnieniem jako niezależnymi zmiennymi. Podczas pracy ze stałą prędkością, jeśli ciśnienie wzrośnie, natężenie przepływu pozostaje w dużej mierze niezmienione.

  1. DmuchawaRootsa, płatowa - konwencjonalna dmuchawa wykorzystuje dwa lub trzy płatowe wirniki, które obracają się w owalnej obudowie, zasysając powietrze do komory i wypychając je po przeciwnej stronie. Gdy płatki wirnika odkrywają port wyjściowy, pozwala to na powrót części powietrza do obudowy, co powoduje pulsacje ciśnienia.
  1. Bezolejowa dmuchawa śrubowa- dmuchawa śrubowa łączy w pary wirniki męskie i żeńskie, które obracają się i zmniejszają dostępną objętość pomiędzy nimi, powodując sprężanie powietrza. Na początku cyklu sprężania powietrze wlotowe wypełnia przestrzeń fletową i zostaje uwięzione. Powietrze jest następnie stale sprężane, ponieważ wirniki męskie i żeńskie zazębiają się przy każdym obrocie, aż do wypchnięcia powietrza przez wylot.

Jaka dmuchawa jest lepsza do oczyszczania ścieków?

Przeprowadzono testy laboratoryjne w celu porównania obu technologii dmuchaw w tym samym środowisku, w jednakowych warunkach pracy. Energia zużywana przez każdą z maszyn była mierzona przy źródle zasilania, wraz z poziomami przepływu na wylocie każdej z maszyn.

Rezultatem był lepszy zwrot z inwestycji dla dmuchaw śrubowych. Dmuchawy śrubowe były w stanie zmniejszyć zużycie energii przez systemy dmuchaw napowietrzających i obniżyć ogólne koszty energii, co czyni je bardziej wydajnymi niż dmuchawy krzywkowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu dmuchaw wyporowych w oczyszczalniach ścieków, zasubskrybuj nasz blog i zostaw nam komentarz poniżej.