Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 13:44

7 pytań, które należy zadać przed zakupem pompy próżniowejPoniżej znajduje się fragment artykułu 7 pytań, które należy zadać przed zakupem pompy próżniowej, autorstwa Grega Marciniaka, kierownika ds. marketingu produktu w dziale próżni przemysłowych firmy Atlas Copco Compressors. Pełną wersję artykułu można przeczytać w Internecie lub w styczniowo-lutowym wydaniu czasopisma Blower and Vacuum Best Practices.

Pompy próżniowe są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, ale nie wszystkie pompy próżniowe są sobie równe. Przed dokonaniem wyboru pompy próżniowej należy zapoznać się z poniższymi pytaniami. Znajomość odpowiedzi na te pytania nie tylko ułatwi skrócenie czasu zakupu, lecz także zapewni dobór właściwej pompy próżniowej do danego zastosowania.

  1. Jakie jest wymagane ciśnienie robocze?

Zrozumienie wymaganego ciśnienia roboczego dla danego zastosowania ma zasadnicze znaczenie. Wiedzą o tym niemal wszyscy operatorzy. Jednak przy zakupie nowego lub zastępczego sprzętu niektórzy mylą wymagane ciśnienie robocze z ciśnieniem końcowym. Ciśnienie robocze to ciśnienie wymagane dla danego procesu, natomiast ciśnienie końcowe to najgłębsze ciśnienie robocze, jakie może wytworzyć dana pompa. Jeżeli specyfikacja urządzenia określa ciśnienie końcowe jako 0,01 mbar, nie musi to oznaczać, że jest to normalne wymaganie operacyjne dla danego procesu.

  1. Jaki jest wymagany przepływ?

Przepływ można wyrazić na kilka różnych sposobów. Niektóre z częściej stosowanych terminów to SCFM i ACFM. Zrozumienie różnicy między nimi jest bardzo ważne. SCFM, czyli standardowe stopy sześcienne na minutę, to wyrażenie przepływu w określonych warunkach. SCFM zakłada, że temperatura wynosi 60°F, ciśnienie 14,7 psia, a wilgotność względna zero procent. ACFM, czyli rzeczywiste stopy sześcienne na minutę, to przepływ w warunkach rzeczywistych. Pomieszanie tych pojęć może spowodować znaczne niedowymiarowanie lub przewymiarowanie urządzeń.

  1. Czy istnieje ryzyko skażenia?

Ponieważ pompy próżniowe przyciągają proces w kierunku systemu, zamiast wypychać powietrze, ważne jest, aby omówić z dostawcą pomp próżniowych, jak wilgotne lub suche jest dane zastosowanie, ponieważ każde z nich stwarza pewne zagrożenia dla systemu pompy próżniowej. Zastosowania mokre lub wilgotne są niezwykle powszechne, zwłaszcza w przemyśle pakowania żywności. W przypadku niektórych procesów istnieje prawdopodobieństwo, że wilgoć zostanie wciągnięta z powrotem do pompy. Informacje te pomagają dostawcom pomp próżniowych w doborze odpowiedniej technologii i chronią pompę próżniową przed zanieczyszczeniem, niepożądanymi reakcjami lub przedwczesną awarią.

Suche zastosowania również stwarzają potencjalne problemy. Niektórzy operatorzy używają pomp próżniowych do przenoszenia materiałów sypkich, takich jak beton, granulaty plastikowe itp., które bez odpowiedniej filtracji mogą ostatecznie znaleźć się w pompie. Niezależnie od tego, czy proces jest mokry czy suchy, wiedza o tym, w jaki sposób pompa próżniowa będzie wykorzystywana, zapewni, że przed pompą znajdzie się właściwa ochrona.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł dotyczący wskazówek, które należy rozważyć przed zakupem pompy próżniowej, można przeczytać w Internecie lub w styczniowo-lutowym wydaniu czasopisma Blower and Vacuum Best Practices. Czy kupiłeś ostatnio pompę próżniową? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej!