Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 12:27

Jaka jest różnica między sprężarkami rezerwowymi, rezerwowymi i redundantnymi?



Bez względu na to, czy chodzi o pakowanie żywności, obróbkę CNC, oczyszczanie ścieków, czy inne zastosowania, sprężarki powietrza odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu bezproblemowej produkcji. Ale co zrobić, gdy sprężarka (sprężarki) niespodziewanie się zepsuje (zepsują)? Nawet najbardziej niezawodna maszyna może nagle przestać działać - co wtedy?

Odpowiedź jest prosta: należy uruchomić plan awaryjny, który powinien obejmować przełączenie na sprężarkę zapasową, rezerwową lub nadmiarową. Dzięki temu można mieć pewność, że produkcja będzie przebiegać bez zakłóceń do czasu, gdy uda się naprawić podstawową sprężarkę. Dowiedzmy się więcej o każdym z tych typów sprężarek i o tym, jak bardzo są one niezbędne w działalności firmy.

Co to jest sprężarka rezerwowa i dlaczego może być potrzebna?

Sprężarka rezerwowa to po prostu urządzenie, które stanowi rezerwę dla istniejącej sprężarki. Stanowi ona zabezpieczenie i jest dostępna do natychmiastowego użycia, jeśli istniejąca sprężarka przestanie działać. Lepiej jest być proaktywnym i mieć pod ręką drugą sprężarkę na "wszelki wypadek", niż pozostać bez działającej sprężarki - co może spowodować gwałtowne zatrzymanie produkcji.

Więcej o sprężarkach rezerwowych można przeczytać tutaj.

Co to jest sprężarka rezerwowa i dlaczego może być potrzebna?

Sprężarka rezerwowa jest podobna do sprężarki zapasowej, ale w przeciwieństwie do niej nie stoi w pobliżu zakładu jako polisa ubezpieczeniowa. Sprężarka rezerwowa jest podłączona do systemu sprężonego powietrza i włącza się, gdy zachodzi taka potrzeba. Należy pamiętać, że taka potrzeba występuje nie tylko w przypadku awarii sprężarki; oznacza to również, że sprężarka rezerwowa będzie włączana w okresach szczytowego zapotrzebowania/zwiększonej produkcji.

Co to jest sprężarka nadmiarowa i dlaczego może być potrzebna?

Redundancja w sprężarkach powietrza jest prosta: dwie (lub więcej) sprężarki powietrza pracują równolegle, naprzemiennie, aby sprostać zapotrzebowaniu - ale każda z nich jest w stanie samodzielnie pokryć całe zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Oznacza to, że w przypadku wyłączenia się jednej z nich druga przejmuje całe zapotrzebowanie i produkcja jest kontynuowana. Korzyści z takiego rozwiązania są oczywiste: brak przestojów, brak wpływu na wynik finansowy i brak zepsutych produktów. Jest to również korzystne przy planowaniu serwisu, ponieważ konserwacja może być przeprowadzana zawsze wtedy, gdy jest potrzebna - co eliminuje konieczność czekania po godzinach pracy, w weekendy lub święta.

Nadszedł więc czas na podjęcie decyzji: czy Twoja firma może sobie pozwolić na przestoje w przypadku awarii sprężarki? W większości przypadków odpowiedź brzmi "nie", dlatego tak ważne jest wdrożenie powyższych opcji! Przynajmniej jedna z trzech opisanych powyżej możliwości na pewno będzie idealnie pasować do Twojego obiektu. Skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. powietrza pod adresem www.atlascopco.com/air-usa, aby omówić, która z nich będzie najlepsza dla Twojej firmy!