Najnowsze wiadomości

16 kwietnia 2024 8:57

Przewody testowe do multimetrów: PVC vs. Silikonowa izolacja drutuJak wspomniałem we wczorajszym poście o moim zakupie multimetru Agilent 34461A, posiadam całkiem sporo multimetrów. Multimetry, niezależnie od tego czy kosztują 20 czy 1200 dolarów, wymagają sond do pomiaru napięcia, prądu, rezystancji i innych właściwości elektrycznych, a sondy są podłączane do multimetrów za pomocą przewodów pomiarowych.

Czasami sondy są na stałe przymocowane do przewodów pomiarowych, innym razem przewody pomiarowe są modułowe, dzięki czemu można do nich podłączyć różne akcesoria.

Kiedy kupujesz nowy multimetr, prawdopodobnie będzie on dostarczany w zestawie z przewodami pomiarowymi i prawdopodobnie nawet z kilkoma akcesoriami. Nie ma nic złego w używaniu tych przewodów do podstawowych pomiarów, ale Twoje potrzeby mogą wymagać zakupu dodatkowych lub innych przewodów pomiarowych oddzielnie lub później.

Przez lata zakupiłem kilka przewodów pomiarowych, takich jak bardzo ekonomiczny zestaw Extech TL809 (przez Amazon) i zestaw Pomona 5901B z prostym końcem (przez Amazon).

Przewody pomiarowe są przeznaczone do różnych poziomów mocy i są dostępne w różnych długościach, z różnymi kształtami wtyczek i z różnymi materiałami izolacyjnymi.

Istnieją dwa rodzaje przewodów pomiarowych - z izolacją z PVC oraz z izolacją silikonową. Przynajmniej jedna marka (Fluke) oferuje również przewody pomiarowe do pracy przy dużych obciążeniach z izolacją z gumy EPDM.

przewody

PVC vs. Silikon, jaka jest różnica?

Przewody pomiarowe z izolacją PVC są często dość trwałe, elastyczne i ekonomiczne cenowo.

Według katalogu online TestPath, przewód pomiarowy z PVC kosztuje około połowę mniej niż przewód silikonowy.

Dodatkowo, izolacja z PVC zawiera ftalanowe plastyfikatory i związki na bazie ołowiu jako stabilizatory poprawiające jej elastyczność. Zarówno ftalany jak i ołów stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Przewody pomiarowe z izolacją silikonową są bardziej elastyczne, odporne na wysoką temperaturę i oparzenia, bardziej odporne na chemikalia i rozpuszczalniki oraz mniej wrażliwe na temperatury otoczenia.

Przewody pomiarowe z izolacją silikonową są droższe niż te wykonane z izolacją PVC, a niektórzy użytkownicy nie lubią, gdy izolacja ta powoduje uczucie lepkości. Miękka kleistość przewodów silikonowych sprawia, że są one również bardziej podatne na plątanie.

Bez wątpienia, zdecydowanie wolę przewody silikonowe od przewodów wykonanych z PVC, ponieważ lubię większą elastyczność i delikatność w dotyku przewodów i uchwytów sondy. Tak, przewody silikonowe kosztują znacznie więcej niż przewody PVC, ale na szczęście nie trzeba ich zbyt często wymieniać.