Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 13:00

Wprowadzenie do terminów i cech kluczy specjalnych i nasadekWe wczorajszym poście na temat kluczy i nasadek zalecanych dla właścicieli domów, użyłem kilku terminów, które wymagają lepszego zdefiniowania.

Co to jest klucz płasko-oczkowy? Do czego służy funkcja Cap Stop w kluczach grzechotkowych? Jak wygląda klucz grzechotkowy z łokciem? Co oznacza zerowy offset? Mam nadzieję, że ten post odpowie na te i inne pytania, które mogłeś mieć po przeczytaniu tego wpisu i wielu wspaniałych komentarzy czytelników. Dodatkowo, znajdziesz tu wprowadzenie do kilku innych narzędzi, które mogą Ci się przydać.

Jeśli coś pominąłem, lub chciałbyś zobaczyć inne rodzaje kluczy i nasadek, proszę pomóż mi lub daj znać w komentarzu!

Gniazda przelotowe

Gniazda przelotowe pozwalają długim śrubom i gwintowanym prętom przejść przez nie w całości. Pozwala to na dostęp w niektórych miejscach, gdzie nawet głębokie gniazda nie są wystarczająco długie, ale jest pewien minus. Gniazda przelotowe muszą być używane z kompatybilnymi grzechotkami i akcesoriami, a chociaż istnieją adaptery, które pozwalają na używanie ich z tradycyjnymi narzędziami i akcesoriami, nie zawsze jest to łatwe.

Klucz płasko-oczkowy

Klucze Crowfoot to nasadki z otwartą końcówką, które przydają się podczas sięgania do przeszkód. Sprawdzają się tam, gdzie zwykłe nasadki i klucze 6- i 12-końcowe po prostu nie pasują.

Mam dobre doświadczenia z moim zestawem kluczy calowych Craftsman, ale prawdopodobnie kupiłbym zestaw Tekton, gdybym kiedykolwiek potrzebował kluczy metrycznych.

Są to specjalistyczne nasadki, których albo będziesz używał cały czas, albo bardzo rzadko. Często pojawiają się, gdy nie ma innego sposobu na uzyskanie dostępu do elementu złącznego.

klucze

Klucze z zerowym przesunięciem

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką, podobnie jak zwykłe klucze płasko-oczkowe, często mają 15° przesunięcia. Oznacza to, że jeśli klucz leży płasko na stole, końcówka klucza będzie skierowana do góry pod lekkim kątem 15°. Po odwróceniu klucza, końcówka skrzynki będzie skierowana w dół pod kątem 15°. Klucz z zerowym offsetem, który zazwyczaj musi być obrócony, aby zmienić kierunek zapadki, jest całkowicie płaski z zerowym offsetem.

Klucze płasko-oczkowe i klucze płasko-oczkowe z grzechotką mają odsadzone końcówki, aby ułatwić użytkownikom sięganie ponad lub wokół przeszkód i utrudnień. Pomaga to również utrzymać pewniejszy chwyt klucza, gdy gniazdo znajduje się na środku dużej płaskiej powierzchni. W przypadku kluczy z zerowym offsetem, nie byłbyś w stanie chwycić klucza i jednocześnie przekręcić śruby, przynajmniej nie bez dużego ryzyka obtarcia knykci.

Grawerowane i wytrawiane oznaczenia

Wygrawerowane = rozmiary gniazd są wytłoczone lub wycięte z boku gniazda.

Wytrawiane = laserowe wytrawianie jest używane do tworzenia kolorowych (często złotych) oznaczeń na powierzchni nasadki.

Dobre oznaczenia wytrawione są łatwiejsze do odczytania niż złe oznaczenia grawerowane, ale dobre oznaczenia grawerowane mogą być bardziej czytelne i trwalsze niż oznaczenia trawione. Wszystko sprowadza się do preferencji.

Końcówki do kluczy płaskich Cap-Stop

Zwykłe końcówki do kluczy pozwalają na całkowite przejście nakrętki lub śruby przez łeb. To może prowadzić do poślizgu, gdzie klucz może przesuwać się obok śruby. Końcówka Gearwrench posiada cienką metalową wargę na górze pudełka, która nie pozwala nakrętkom i śrubom przejść na drugą stronę. Jeśli masz nakrętkę na pręcie gwintowanym, końcówka pudełka nie przejdzie obok łącznika. To może być dobre lub złe, w zależności od sytuacji i preferencji użytkownika.

Na zdjęciu pokazanym tutaj, klucze zapadkowe po lewej stronie są zbudowane z funkcją Gearwrench's Cap Stop, a klucze z zerowym offsetem po prawej stronie mają zwykłą geometrię końcówki zapadkowej. Nie jest możliwe, aby klucze z zerowym offsetem lub inne nieodwracalne klucze zapadkowe posiadały funkcję Cap Stop, ponieważ uniemożliwiłoby to pracę kluczy w obu kierunkach.

Specjalistyczne klucze grzechotkowe

Istnieje wiele specjalnych typów kluczy grzechotkowych. Oto krótkie zestawienie najbardziej popularnych z nich.

Główka giętka

Istnieją klucze z główką giętką z blokadą i bez blokady, które pomagają dotrzeć do elementów złącznych w ciasnych lub trudnych pozycjach. Powyżej przedstawiono klucze grzechotkowe Gearwrench bez blokady i bez odwracania.

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką często mają zwykłe otwarte końcówki.

Otwarta końcówka grzechotki

Niektóre klucze grzechotkowe mają mechanizm grzechotkowy wbudowany w końcówkę otwartą.

Podziałka/kolanko

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką ułatwiają pracę wokół przeszkód. Przegub może być zablokowany lub odblokowany, w zależności od tego, jak chcesz używać klucza. W pozycji zablokowanej można go przechylać jak inne klucze grzechotkowe, a w pozycji odblokowanej może pracować z elementami złącznymi ruchem pchająco-ciągnącym.

Klucz grzechotkowy do nakrętek kołnierzowych

Nakrętki kołnierzowe i złączki wymagają szczególnej uwagi, aby uniknąć uszkodzeń. Klucze grzechotkowe do nakrętek kołnierzowych, jak ten klucz Proto, przyspieszają dokręcanie i odkręcanie, ale są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić mocny uchwyt bez uszkadzania miękkich metali lub niszczenia narożników.

Gearwrench wyszedł z kluczami zapadkowymi do nakrętek płaskich/liniowych kilka lat temu, ale opinie użytkowników, które widziałem były mieszane i letnie w najlepszym wypadku.

Klucz płasko-oczkowy

Głębokie klucze offsetowe są podwójne klucze pudełkowe z kątowymi i przesuniętymi końcami. Każdy koniec będzie często inny rozmiar. Klucze płasko-oczkowe są zwykle używane do sięgania do elementów złącznych ponad lub wokół przeszkód.

Kilka lat temu kupiłem zestawy ułamkowych i metrycznych kluczy płasko-oczkowych i bardzo mi się one przydały. Kilka razy były to jedyne narzędzia, których mogłem łatwo użyć, aby dostać się do śruby. Innym razem można było użyć innych narzędzi lub podejść, ale klucz płaski oszczędzał czas.

Klucz nasadowy kątowy

Klucze nasadowe kątowe to krótkie, podwójne klucze nasadowe, których jeden koniec jest wygięty pod kątem prostym. Czasami jeden koniec będzie 6pt, a drugi 12pt, czasami oba będą 6pt.

Facom ułamkowe klucze kątowe, które posiadam i uwielbiam używać, mają otwór w zagięciu, który pozwala na przejście długich śrub i gwintowanych prętów. Możesz kupić swoje własne przez Amazon, Ultimate Garage lub innych sprzedawców Facom.

Te klucze są świetne do zastosowań o niskim momencie obrotowym i są skrzyżowaniem kluczy płasko-oczkowych i nasadek. Nie są one niezbędne, ale miło jest ich używać do pewnych zastosowań. Zacząłem od jednego rozmiaru, a teraz mam trzy (3/8″, 7/16″, 1/2″).

Dowiedz się więcej na: http://tool-shop.com.pl/