Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 2:54

Łożyska w obudowie: budowa, zastosowanie



Obudowa jest łącznikiem pomiędzy tradycyjnym łożyskiem a konstrukcją nośną. Powinna być stosowana, gdy montaż łożyska jest szybki i łatwy. Oprawy łożysk ślizgowych są przeznaczone do montażu płaskiego; dostępne są również oprawy kołnierzowe, montowane i niestandardowe.

Jak wygląda obudowa łożyska?

Obudowy łożysk pozwalają przy minimalnych kosztach i wysiłku zapewnić mocowanie zespołów wirujących i przenoszenie obrotów w przekładniach mechanicznych stacjonarnych urządzeń przemysłowych. Wymaga to jedynie odpowiedniej powierzchni montażowej, na której można zamontować obudowę łożyska i do niej wybrane łożysko z włożonym w niego wałem. Obudowy łożysk stojakowych smarowane olejem są odpowiednie do zastosowania przy urządzeniach o dużej prędkości, takich jak wentylatory. Obudowy łożysk nośnych można zamawiać jako łożyska stałe nieosiowo (AL, BL) lub łożyska ustalane osiowo (AF, BF). W konstrukcji łożyska ze stałym położeniem wału w kierunku osiowym łożysko jest zabezpieczone pokrywą. Dla ułatwienia montażu obudowa łożyska składa się z dwóch części; pokrywa i pierścienie labiryntowe są jednoczęściowe.

Szczelina między korpusem a pokrywą jest uszczelniona płaską uszczelką. Powierzchnie uszczelniające są również pokryte masą uszczelniającą. Pierścień labiryntowy służy do uszczelnienia między wałem a pokrywą, co pozwala na niewspółosiowość wału do 0,25 °. Obudowy napełnia się olejem przez otwór w pokrywie obudowy. Następnie w otwór wkłada się śrubę odpowietrzającą. Kiedy olej jest rozprowadzany przez pierścień olejowy podczas pracy, przenosi olej z miski olejowej do podstawy oprawy. Poziom oleju w obudowie można łatwo określić za pomocą wskaźnika poziomu oleju zamontowanego na pokrywie. Nakrętka pierścieniowa w pokrywie obudowy służy do ułatwienia transportu. Można go obciążać tylko całkowitym ciężarem oprawy i łożyska.

Łożyska dwu- i trójstawkowe są również dostępne w specjalnych wersjach w małych ilościach. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania otworów pod różne urządzenia pomiarowe. W przypadku łożysk z podwójnymi wkładkami, dostępne są jednoczęściowe oprawy. Oznacza to, że nie jest wymagane wyrównanie poszczególnych łożysk względem siebie, co z kolei eliminuje wszelkie niewspółosiowości.

Łożysko w obudowie

Rodzaje łożysk w obudowie

Stacjonarne oprawy łożyskowe, to najpopularniejszy typ, są montowane na powierzchni równoległej do wału. Służą do montażu na powierzchni poziomej, pionowej lub pochyłej. Niezależnie od miejsca montażu, obciążenia muszą być skierowane prostopadle do powierzchni montażowej. Oprawy łożysk ślizgowych są dostępne z dwoma lub czterema otworami montażowymi w podstawie, w zależności od wymaganej sztywności i dostępnej przestrzeni do montażu. Łożyska w obudowie dzielone są dobrze przystosowane do zastosowań, w których demontaż jest trudny.

Oprawy łożyskowe z kołnierzem są zwykle montowane na powierzchniach pionowych z wałem przechodzącym przez ramę maszyny pod kątem prostym. Oprawy kołnierzowe są również dostępne z łożyskami samonastawnymi, które zapewniają wyższą dokładność montażu i lepszy rozkład obciążenia niż łożyska konwencjonalne. Cylindryczne obudowy łożysk, podobnie jak kołnierze, zapewniają podparcie dla wału, jeśli przechodzi on pod kątem prostym przez ramę maszyny.

Obudowy łożysk napinających służą do regulacji odległości między środkami wałów lub naciągu taśmy, na przykład w przenośnikach. Dostępne są kompletne obudowy napinające z ramą do regulacji poziomej i pionowej do montażu od góry lub z boku. Łożyska stojakowe uszczelniane są za pomocą potrójnych pierścieni labiryntowych. W przypadku tego bezkontaktowego uszczelnienia między pierścieniem a wałem umieszcza się sznur o przekroju okrągłym, aby go unieść. Zastosowanie okrągłego sznurka oznacza, że nie należy ograniczać prędkości obrotowej. Niedopuszczalna jest niewspółosiowość wału w stosunku do korpusu wynosząca ± 0,25 °.

Łożyska stojakowe są przeznaczone do stosowania smaru i można je posmarować za pomocą głównego przycisku smarowniczki DIN ", który jest zamontowany na górze obudowy. Łożyska stojakowe składają się z dwóch bloków wsporczych dla wałów o średnicy co najmniej 150 mm. do 400 mm. Wyposażone są w łożyska baryłkowe z otworem stożkowym, a łożyska są osadzane na wale za pomocą tulei wciąganych. Obudowy te są stosowane w ciężkich maszynach budowlanych, takich jak systemy przenośników, ślimaki przenośników ślimakowych, kruszarki walcowe itp. Sprawdź ofertę łożysk w obudowie na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/621/lozyska_w_obudowie.