Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 1:54

Wytwarzanie azotu podczas cięcia laserowego



Cięcie laserowe to proces, w którym metale, takie jak stal nierdzewna, stal węglowa lub aluminium, są cięte za pomocą wiązki lasera o dużej mocy. Gaz wspomagający, czyli gaz używany do wspomagania procesu cięcia, ma zasadnicze znaczenie dla wydajności lasera. Wybór gazu wspomagającego opiera się na trzech konkretnych elementach:

  1. Konkretny rodzaj ciętego materiału
  2. Wymaganej jakości krawędzi
  3. Grubości materiału.

Azot jest najczęściej stosowanym gazem pomocniczym, gdy wymagany jest brak przebarwień (a więc cięcie musi być doskonałe). Proces cięcia laserowego powoduje odparowanie metalu, a azot odsuwa odparowany metal od krawędzi cięcia, zanim ponownie się on zestali (ponieważ krawędź cięcia jest podgrzewana, połączy się on z tlenem, jeśli jest obecny). Stworzenie bariery pomiędzy rozgrzaną krawędzią metalu a tlenem atmosferycznym również eliminuje lub zmniejsza przebarwienia krawędzi cięcia. Ten gaz pomocniczy pomaga również w rozpraszaniu ciepła, pomagając w szybszym schłodzeniu krawędzi.

Po ustaleniu, że azot będzie najlepszy dla danego zastosowania, następnym krokiem jest określenie wielkości potrzebnej ilości azotu. Wymagane są następujące specyfikacje:

  1. Roczny dostarczony CCF (100 CCF to 100 stóp sześciennych)
  2. Roczne wydatki na azot
  3. Godziny pracy lasera
  4. Ciśnienie azotu
  5. Rodzaje i grubość metali (pomaga w precyzyjnym dostrojeniu projektu i propozycji systemu)

Chcesz wykorzystać azot w swoim urządzeniu do cięcia laserowego? Skontaktuj się z firmą Atlas Copco! Nasi eksperci od gazów przemysłowych z przyjemnością udzielą pomocy!