Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 13:46

Rola oleju w dmuchawach napowietrzającychNależy pamiętać, że ten artykuł jest oparty na 2. odcinku What Floats Your Bubble?, naszego podcastu o dmuchawach napowietrzających. Odcinka 2 można posłuchać tutaj.

Czy wiesz, że w przypadku każdego rodzaju sprzętu obrotowego lub sprzętu z silnikami, olej jest bohaterem? Zgadza się! Olej odgrywa niezwykle ważną rolę w większości typów maszyn, ponieważ jego rola jako środka smarnego pomaga zapewnić wydajność i trwałość sprzętu. Dotyczy to również dmuchaw, które są bezolejowe - choć założymy się, że bezolejowość nie oznacza dokładnie tego, co myślisz, że oznacza! Omówimy to poniżej, a także zbadamy wpływ oleju na integralność systemu i temperaturę systemu.

Chwila - olej jest w dmuchawach bezolejowych? Wyjaśnij!

Zgadza się! Dmuchawy są zazwyczaj technologiami bezolejowymi, ale nie oznacza to, że w większym układzie dmuchawy nie ma oleju (byłby to układ bezolejowy). Zamiast tego, bezolejowy oznacza, że dmuchawa jest klasy ISO 0, co oznacza, że w strumieniu powietrza nie ma oleju; tj. powietrze jest wolne od zanieczyszczeń związanych z olejem. Olej jest jednak obecny w samej dmuchawie i służy do smarowania łożysk i kół zębatych (jeśli w dmuchawie znajdują się koła zębate). Olej powinien być utrzymywany w możliwie najczystszej i chłodnej postaci, aby zapewnić jego jak najdłuższą żywotność.

Wymiana oleju w dmuchawach

Olej w dmuchawie osiągnął koniec swojej żywotności - co dalej? Należy wymienić olej! Typowy harmonogram wymiany oleju w dmuchawie zależy od technologii i konstrukcji sprzętu, przy czym należy pamiętać, że nie wszystkie oleje są sobie równe. Różne oleje są raczej przeznaczone do różnych celów, a wybór oleju do dmuchawy zależy w dużej mierze od konkretnych potrzeb aplikacji. Na przykład w trudnych warunkach może być konieczne użycie gęstszego, bardziej lepkiego oleju, podczas gdy mniej wymagające zastosowania mogą wymagać cieńszego oleju, który będzie w stanie zrobić więcej niż tylko smarować części. Oznacza to, że ważne jest, aby wybrać olej, który jest specjalnie zaprojektowany dla danego unikalnego procesu!

Dlaczego olej jest ważny dla integralności i temperatury układu dmuchawy?

Olej składa się z małych cząstek, które tworzą poduszkę buforującą kontakt metalu z metalem. W miarę upływu czasu cząsteczki te są nieustannie łączone, przez co bufor "maleje". W końcu dojdzie do kontaktu metalu z metalem, co prowadzi do nadmiernego ciepła i tarcia, a ostatecznie doprowadzi do zniszczenia kół zębatych i łożysk. Degradacja oleju w miarę upływu czasu jest zjawiskiem normalnym, zwłaszcza w przypadku olejów organicznych (oleje syntetyczne są mniej podatne na degradację). Temperatura i zabrudzenie oleju również wpływają na szybkość jego degradacji, a także na ogólną jakość smarowania kół zębatych i łożysk dmuchawy. Najgorszym scenariuszem jest katastrofalna awaria sprzętu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oleju w dmuchawach? Posłuchaj 2. odcinka naszego podcastu lub odwiedź nas na www.atlascopco.com/blowers-usa!