Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 3:18

Kiedy używa się wkrętaka zamiast klucza udarowego?



Innymi słowy, dlaczego mielibyście Państwo inwestować w odżywki, skoro macie już klucze udarowe w swojej flocie narzędzi? Przyjrzyjmy się szczegółowo obu narzędziom:

Klucz udarowy to elektronarzędzie do kluczy nasadowych zaprojektowane tak, aby uzyskać wysoki moment obrotowy przy minimalnym wysiłku użytkownika. Magazynuje on energię w obracającej się masie, przyspieszanej przez silnik, aby następnie dostarczyć ją nagle do wału wyjściowego (kowadełka), tworząc uderzenie z wysokim momentem obrotowym. System ten nie wymaga ramienia reakcyjnego i dlatego nie potrzebuje powierzchni reakcyjnej do pracy.

Mechanizm młotka jest zaprojektowany w taki sposób, że po dostarczeniu uderzenia, młotek wróci do swobodnego obrotu i nie pozostanie zablokowany. Dzięki takiej konstrukcji, jedyna siła reakcji na korpusie narzędzia to siła silnika przyspieszającego młot. Dzięki temu operator odczuwa bardzo mały moment obrotowy, mimo że do gniazda doprowadzany jest bardzo wysoki moment szczytowy.

Dowiedz się więcej o mechanizmach kluczy udarowych, pobierając nasz przewodnik techniczny tutaj.
Konstrukcja młotka wymaga pewnego minimalnego momentu obrotowego, aby młotek mógł wirować oddzielnie od kowadełka. Jeśli potrzebny jest tylko niewielki moment obrotowy, narzędzie zatrzyma kowadełko i zamiast tego będzie płynnie napędzało śrubę, szybko ją montując lub zdejmując. To właśnie duża liczba powtórzeń uderzeń generuje wysoki poziom wibracji i hałasu.

Klucze udarowe są używane głównie do demontażu nakrętek, ponieważ nie zapewniają dokładności przy skręcaniu.

Wkrętaki

Pneumatyczny klucz dynamometryczny, zwany również "wkrętak", jest planetarnym multiplikatorem momentu obrotowego lub przekładnią połączoną z pneumatycznym silnikiem pneumatycznym. Na zewnątrz przekładni znajduje się urządzenie reakcyjne, które służy do pochłaniania momentu obrotowego i pozwala operatorowi narzędzia używać go z bardzo małym wysiłkiem. Wyjście momentu obrotowego jest regulowane poprzez sterowanie ciśnieniem powietrza.

Podnośnik dokręcający stosowany jest w sytuacjach, w których kluczowe znaczenie ma szczelność śrub i wkrętów. Pozwala on operatorowi na pomiar momentu obrotowego przyłożonego do łącznika, dzięki czemu może on być dopasowany do specyfikacji konkretnego zastosowania. Te planetarne przekładnie zwielokrotniające moment obrotowy mają przełożenia zwielokrotniające i są stosowane przede wszystkim wtedy, gdy wymagany jest dokładny moment obrotowy na nakrętce i śrubie lub gdy konieczne jest usunięcie upartej nakrętki.

Pneumatyczny klucz dynamometryczny jest czasami mylony ze standardowym kluczem udarowym, ze względu na podobny wygląd. Główna różnica polega na tym, że pneumatyczny klucz dynamometryczny jest napędzany przez przekładnię zębatą o działaniu ciągłym, a nie młotkiem do klucza udarowego. Cały niezbędny moment obrotowy jest przenoszony przez przekładnię i ramię reakcyjne. Posiadanie ramienia reakcyjnego wymaga kontaktu reakcyjnego w postaci nakrętki lub silnej metalowej powierzchni.

Podkaszarka charakteryzuje się bardzo niskim poziomem wibracji oraz doskonałą powtarzalnością i dokładnością, dzięki czemu doskonale nadaje się do skręcania.