Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 23:48

Jakie jest dla ciebie odpowiednie narzędzie? Pneumatyczne czy elektryczne?Często zadaje się nam to odwieczne pytanie: "Czy mam wybrać narzędzia pneumatyczne czy elektryczne?" Wielu użytkowników uważa, że jedna technologia narzędziowa jest najlepsza dla wszystkich i dla każdego zastosowania. Ale to po prostu nie jest prawda.

artykuł specjalistyczny - Pneumatyczny lub elektryczny - przegląd
Ostatecznie zależy to od zastosowania (które może być przykręcanie lub usuwanie materiału i może być w standardowych warunkach lub w bardziej wymagającym środowisku, takim jak stocznie lub odlewnie), oraz od tego, co starasz się osiągnąć. Podjęcie świadomej decyzji jest możliwe dopiero po pełnym zrozumieniu wymagań stawianych narzędziu w połączeniu z wiedzą na temat różnych technologii zasilania narzędzi - pneumatycznych i elektrycznych.

Każda technologia ma swoje zalety i wady, ale zanim zdecydujesz się na jej zastosowanie, najpierw rozważ:

Czego szukasz w narzędziu? Na przykład, czy jest to moc, wydajność, ergonomia czy swoboda ruchu?
Jakie jest twoje środowisko pracy? Czy masz na przykład dobrą jakość ułożenia przewodów powietrznych i możliwości ich konserwacji? czy masz dostęp tylko do gniazdek elektrycznych? Czy pracujesz w środowisku, w którym należy przeprowadzić oddzielne oceny, na przykład w wilgotnym środowisku w przemyśle stoczniowym? 
Wybór odpowiedniego elektronarzędzia
Kiedy już to, czego szukasz, jest jasne w twoim umyśle, możesz zacząć analizować korzyści płynące z każdej technologii, aby sprawdzić, która z nich najlepiej odpowiada twoim wymaganiom. Oto główne zalety każdej z technologii:

Narzędzia elektryczne:
- Elektryczne przewodowe


Wygoda: Energia elektryczna jest łatwo dostępna w większości miejsc pracy, więc łatwo jest podłączyć narzędzie i szybko rozpocząć pracę.

Zaopatrzenie: Narzędzia te są łatwo dostępne, ponieważ są one sprzedawane przez wielu sprzedawców. Nie ma potrzeby udawania się do specjalisty.

Koszt: Dla porównania, narzędzia elektryczne są tanie.


- Narzędzia akumulatorowe o napędzie elektrycznym (akumulator)


Mobilność: Nie ma ograniczeń co do źródła zasilania (pod warunkiem, że akumulator jest naładowany) - można używać narzędzia gdziekolwiek i kiedykolwiek jest ono potrzebne. Narzędzia te zapewniają doskonałą mobilność i zwinność, ponieważ nie ma kabla. Można nimi łatwo manewrować w ciasnych i trudno dostępnych miejscach.

Autonomia: Narzędzia bezprzewodowe mogą mieć dobrą autonomię w codziennych zastosowaniach i przy umiarkowanym zużyciu, ponieważ dzisiejsze akumulatory wytrzymują długi czas pomiędzy ładowaniami. Użytkownicy nie muszą ciągle przerywać pracy, aby wymienić akumulatory. Technologia akumulatorowa również stale się poprawia. 


Narzędzia pneumatyczne (napędzane powietrzem)


Ergonomia: Narzędzia te są lżejsze, bardziej wydajne i zapewniają lepszą ergonomię niż narzędzia elektryczne.

Koszt: Zapewniają one niższe koszty utrzymania

Produktywność: Przy dobrej konserwacji i smarowaniu, narzędzia pneumatyczne mogą być używane w sposób ciągły, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


Powietrze kontra elektryczność, co jest najlepsze? Przykład ze szlifierkami:
Przyjrzyjmy się bliżej, jak można wybrać szlifierkę. Szlifierki są powszechne w wielu gałęziach przemysłu, a narzędzia elektryczne (przewodowe) i pneumatyczne są najczęściej używane. Po pierwsze, zadaj sobie pytanie: "Jakie kluczowe cechy są dla mnie ważne?"

artykuł specjalistyczny - Pneumatyczny lub elektryczny - kwadratowy
Jeśli wydajność jest kluczowa dla danego zastosowania, to szlifierki pneumatyczne dają najlepsze rezultaty. Zapewniają one lepszy stosunek mocy do masy i mają dłuższe okresy międzyobsługowe, co przyczynia się do ogólnej poprawy wydajności narzędzia.
Jednakże, jeśli początkowy koszt zakupu jest Twoim głównym priorytetem, wtedy szlifierka elektryczna jest najlepszą opcją, ponieważ są one atrakcyjne cenowo.
Szlifierka elektryczna jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma możliwości ustawienia linii pneumatycznej, a dostęp do sprężonego powietrza w miejscu pracy nie jest łatwy. 
Zakup odpowiedniego narzędzia do pracy
Wiodący producenci wciąż co roku wprowadzają innowacje i udoskonalają swoje narzędzia, dzięki czemu technologie wciąż się rozwijają. Warto skorzystać z porad zaufanych ekspertów i dystrybutorów, aby podwójnie sprawdzić, czy wybrane narzędzie jest najbardziej odpowiednie do danego zastosowania i spełni Twoje oczekiwania.