Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 0:00

Powrót do podstaw: 4 typy suszarni adsorpcyjnychSuszenie adsorpcyjne to proces chemiczny, w którym para wodna jest wiązana z materiałem adsorpcyjnym, który może być ciałem stałym lub cieczą.

Ogólna zasada działania osuszaczy adsorpcyjnych jest prosta: wilgotne powietrze przepływa przez materiał higroskopijny - zwykle żel krzemionkowy, sita molekularne lub aktywowany tlenek glinu - a następnie jest osuszane. Wymiana pary wodnej z wilgotnego sprężonego powietrza na higroskopijny materiał lub środek osuszający powoduje stopniowe nasycenie środka osuszającego zaadsorbowaną wodą.

Dlatego osuszacze adsorpcyjne są zwykle zbudowane z dwóch zbiorników suszących, aby regularnie regenerować środek osuszający, dzięki czemu odzyskuje on swoją zdolność osuszania. Pierwsza wieża osusza doprowadzane sprężone powietrze, podczas gdy druga wieża jest regenerowana. Każda wieża przełącza się na inne zadania, gdy druga wieża jest całkowicie zregenerowana. Osuszacze te nadają się do dostarczania bardzo suchego powietrza do bardziej krytycznych zastosowań, ponieważ można osiągnąć typowy ciśnieniowy punkt rosy o wartości -40°F.

Istnieją cztery różne sposoby regeneracji materiału sorpcyjnego, a zastosowana metoda określa typ osuszacza adsorpcyjnego.

Oto cztery typy osuszaczy adsorpcyjnych:

  1. Suszarki typu "heatless

Osuszacze te najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych przepływów powietrza, wysokich temperatur na wlocie i bardzo niskich punktów rosy. Proces regeneracji odbywa się za pomocą rozprężonego sprężonego powietrza lub powietrza oczyszczającego i wymaga około 15 do 20 procent nominalnej wydajności suszarni do regeneracji złoża nośnika.

  1. Suszarnie z regeneracją z podgrzewanym odmulaniem

Suszarnie te podgrzewają rozprężone powietrze oczyszczające za pomocą elektrycznej nagrzewnicy powietrza. Zużywają one o 25 procent mniej energii niż suszarnie typu heatless, ograniczając jednocześnie wymagany przepływ odmulający do około 10 procent.

  1. Suszarnie z regeneracją dmuchawową

Powietrze z otoczenia jest nawiewane na nagrzewnicę elektryczną i wchodzi w kontakt z mokrym środkiem osuszającym w celu jego regeneracji. W przypadku tego typu osuszacza do regeneracji materiału osuszającego nie jest wykorzystywane sprężone powietrze, co pozwala obniżyć zużycie energii do 40 procent w porównaniu z osuszaczami typu heatless.

  1. Suszarki z wysoką temperaturą sprężania

W osuszaczach typu Heat of compression środek osuszający jest regenerowany przy użyciu ciepła dostępnego ze sprężarki. Zamiast odprowadzać ciepło sprężonego powietrza do chłodnicy końcowej, gorące powietrze jest wykorzystywane do regeneracji środka osuszającego. Ten typ osuszacza zapewnia typowy ciśnieniowy punkt rosy na poziomie -4°F bez dodawania jakiejkolwiek energii. Niższy ciśnieniowy punkt rosy można również uzyskać poprzez dodanie dodatkowych grzałek.

Przed osuszaniem adsorpcyjnym należy zawsze zadbać o oddzielenie i odprowadzenie wody kondensacyjnej. Jeśli sprężone powietrze zostało wytworzone przy użyciu sprężarki smarowanej olejem, przed urządzeniem osuszającym należy również zamontować filtr koalescencyjny oleju. Aby uzyskać więcej informacji na temat właściwego wyposażenia osuszacza adsorpcyjnego, skontaktuj się z ekspertem firmy Atlas Copco.