Wybór technologii dmuchawy: 6 najpopularniejszych procesów wtórnego oczyszczania ścieków
W tym tygodniu kontynuujemy naszą dyskusję na temat wyboru technologii dmuchaw do zastosowań w oczyszczaniu ścieków przemysłowych. W naszej pierwszej części zdefiniowaliśmy cztery etapy oczyszczania ścieków, w tym oczyszczanie wstępne, pierwotne, wtórne i trzeciorzędne. Poniżej przedstawiono metody oczyszczania ścieków wtórnych, które wykorzystują dmuchawy w swoich procesach.
Wtórne procesy oczyszczania ścieków
- Proces osadu czynnego. Wykorzystywany w średnich i dużych zakładach przemysłowych proces osadu czynnego oddziela flokulanty (tj. zawieszone ciała stałe) od ścieków poprzez sedymentację. Ścieki trafiają do zbiornika napowietrzającego lub pasa, a powietrze pod niskim ciśnieniem jest wprowadzane przez siatkę dyfuzorów. Woda zwykle przechodzi przez proces w ciągu kilku godzin, podczas gdy wskaźniki retencji osadu wahają się od kilku dni w cieplejszym klimacie do kilku tygodni w chłodniejszym klimacie.
- Napowietrzanie laguny. Podobnie jak w przypadku procesu osadu czynnego, napowietrzanie lagunowe jest zwykle stosowane na obszarach wiejskich w małych i dużych oczyszczalniach. Szereg płytkich ziemnych basenów (lagun) działa jako baseny napowietrzające i zbiorniki retencyjne. Chociaż laguny są często wyposażone w aeratory powierzchniowe, istnieje kilka systemów dyfuzorów dostępnych specjalnie do tych zastosowań. Dobrze zaprojektowany system rozproszonego powietrza zużywa około połowę mniej energii niż napowietrzanie powierzchniowe.
- Bioreaktor membranowy (MBR). Proces MBR wykorzystuje dodatkową filtrację w celu uzyskania wyższej jakości ścieków i jest odmianą procesu osadu czynnego. Powszechnie stosowany w średnich i dużych oczyszczalniach, MBR posiada ultradrobny filtr membranowy zainstalowany na końcu wylotowym standardowego basenu napowietrzającego. Pompy zainstalowane na filtrach membranowych wytwarzają niewielką próżnię i przeciągają ścieki przez membranę. Ultradrobne otwory w membranie nie pozwalają mikroorganizmom biologicznym na przejście przez membranę, zatrzymując mikroorganizmy w zbiorniku napowietrzania. Membrana zapycha się lub zanieczyszcza w tym procesie i wymaga częstszego czyszczenia.
- Reaktor z ruchomym złożem biologicznym (MBBR). MBBR to znacznie bardziej kompaktowa metoda oczyszczania ścieków, którą można skalować w celu dopasowania do dowolnej wielkości oczyszczalni. W tej metodzie reaktor jest wypełniony tysiącami nośników biofilmu (plastikowych kulek), które chronią bakterie wykorzystywane do rozkładania zanieczyszczeń w ściekach. Siatka dyfuzora wytwarza powietrze wymagane do skutecznego rozproszenia nośników biofilmu w całym zbiorniku, zapewniając jednocześnie niezbędne napowietrzanie dla wzrostu biofilmu.
- Sekwencyjny reaktor porcjowy (SBR). Sekwencyjny reaktor porcjowy (SBR) jest również bardzo kompaktowym procesem, zwykle stosowanym w małych i średnich zakładach. Mały reaktor SBR składa się z dwóch równej wielkości zbiorników, które naprzemiennie poddawane są różnym etapom oczyszczania. Proces rozpoczyna się od napełnienia jednego ze zbiorników. Gdy tylko pierwszy zbiornik zostanie napełniony, ścieki są kierowane do drugiego zbiornika i proces rozpoczyna się od nowa. Konstrukcja z wieloma zbiornikami (reaktorami) umożliwia ciągłą pracę oczyszczalni, a większe oczyszczalnie wykorzystują więcej reaktorów, aby dostosować się do większych obciążeń.
- Fermentacja beztlenowa. Fermentacja beztlenowa jest stosowana do oczyszczania osadów powstałych w procesie oczyszczania ścieków, a także innych odpadów biologicznych. Z definicji fermentacja beztlenowa nie wykorzystuje powietrza; zamiast tego szereg mikroorganizmów rozkłada odpady stałe na metan i dwutlenek węgla, a także azot, amoniak i siarkowodór w mniejszych ilościach. Biogaz ten jest wydobywany z reaktora i albo spalany w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, albo oczyszczany w szeregu filtrów przed wtryskiem do generatora. Po wtryśnięciu do generatora biogaz może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na miejscu, znanego również jako system kogeneracji. W zależności od składu i ilości odpadów w komorze fermentacyjnej, proces ten może wytwarzać znaczną ilość energii, którą można wykorzystać do działania zakładu.
Zmniejszenie całkowitego zużycia energii w oczyszczalni ścieków
Wybór odpowiedniej technologii dmuchaw jest szczególnie ważny przy projektowaniu nowej oczyszczalni ścieków lub modernizacji istniejących obiektów, zwłaszcza że dmuchawy odpowiadają za 40-75 procent całkowitego zużycia energii w oczyszczalni ścieków. Bądź na bieżąco z kolejnymi częściami naszej serii dotyczącej oczyszczania ścieków, w których przedstawimy znaczenie definiowania zapotrzebowania na powietrze i przedstawimy przegląd technologii stosowanych w oczyszczaniu ścieków. Subskrybuj The Fifth Utility i otrzymuj biuletyn e-mailowy w każdy piątek rano z linkami do artykułów tygodnia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technologiach dmuchaw Atlas Copco, wypełnij nasz formularz zapytania ofertowego, a wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz przedstawiciel.