Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 23:40

Wszystko, co musisz wiedzieć o suszarkach kompresyjnychSystemy sprężonego powietrza mogą być wrażliwe nawet na najmniejsze ilości wilgoci. Obecność cieczy w systemie może powodować przedwczesne rdzewienie, usuwać smar z urządzeń produkcyjnych i powodować nieprawidłowe działanie procesów produkcyjnych. Aby osiągnąć wydajność energetyczną i optymalne wyniki, ważne jest, aby wybrać odpowiedni osuszacz do swoich zastosowań. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są osuszacze termiczne.

Czym są osuszacze kompresyjne?

Osuszacze kompresyjne to regeneracyjne osuszacze adsorpcyjne, które wykorzystują ciepło generowane podczas sprężania w sprężarce bezolejowej do regeneracji środka osuszającego.

Jakie są różne typy osuszaczy kompresyjnych?

  1. Bęben obrotowy

W obrotowym bębnowym osuszaczu adsorpcyjnym główny strumień wyjściowy sprężarki jest kierowany do bębna ze środkiem osuszającym. Środek pochłaniający wilgoć zbiera wilgoć z powietrza, która osusza strumień powietrza do ciśnieniowego punktu rosy tak niskiego jak -50°F.

Trzy czwarte bębna pracuje w sposób ciągły, aby usunąć wilgoć z głównego strumienia powietrza sprężarki, podczas gdy pozostała jedna czwarta usuwa nagromadzoną wilgoć z bocznego strumienia powietrza. Ponieważ strumień powietrza jest bardzo gorący, ciepło odparowuje wilgoć wychwyconą przez środek osuszający, który następnie regeneruje materiał osuszający. Boczny strumień powietrza jest ostatecznie wychwytywany, chłodzony i łączony z głównym strumieniem powietrza.

  1. Podwójna wieża

Dwuwieżowe osuszacze kompresyjne działają podobnie do innych dwuwieżowych regeneracyjnych osuszaczy adsorpcyjnych, w których jedna wieża osusza powietrze, podczas gdy druga wieża jest regenerowana. Jednakże, osuszacze sprężarkowe z dwiema wieżami regenerują środek osuszający w wieży nasyconej za pomocą ciepła sprężania. Wykorzystuje ono ciepło sprężania w całym gorącym powietrzu opuszczającym wylot sprężarki powietrza. Cały strumień powietrza przechodzi następnie przez chłodnicę końcową przed wejściem do wieży osuszającej.

Zalety osuszacza wykorzystującego ciepło sprężania obejmują

  • Niskie koszty instalacji elektrycznej
  • Niskie koszty zasilania
  • Minimalne wykorzystanie powierzchni
  • Brak strat powietrza oczyszczającego w suszarkach jednobębnowych i niektórych modelach z podwójną wieżą.

Osuszacze termiczne mogą oferować znaczące korzyści, ale zawsze należy skonsultować się z ekspertem ds. sprężonego powietrza, aby sprawdzić, czy są one odpowiednie do zastosowań końcowych. Nie zapomnij zasubskrybować bloga, aby otrzymywać więcej takich wpisów.