Najnowsze wiadomości

4 lutego 2023 0:01

Jak wybrać sprężarkę powietrza do zastosowań komercyjnychPrzy tak wielu opcjach, rozmiarach i konstrukcjach może być trudno zdecydować, jaka sprężarka powietrza jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Istnieje kilka prostych wytycznych, których należy przestrzegać i ogólnych pytań, które należy zadać sobie przy wyborze odpowiedniej sprężarki. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych informacji, które pomogą Ci przejść przez ten proces, tak abyś miał idealną sprężarkę powietrza, która spełni Twoje wymagania.

   • Jak używasz sprężarki? W zależności od pracy, którą wykonujesz i dziennej całkowitej ilości czasu, w którym będziesz korzystać z kompresora, będziesz potrzebować kompresora, który pasuje do Twojego obciążenia pracą. Czy używasz narzędzi i urządzeń zasilanych powietrzem tylko przez kilka godzin, czy też zasilasz je niemal bez przerwy do końca dnia? Wybierz sprężarkę, która będzie dopasowana do cyklu pracy, aby dostarczać odpowiednią ilość ciśnienia przez cały dzień. Sprężarka tłokowa jest doskonała do pracy przerywanej, takiej jak warsztat samochodowy, w którym pracownik może używać narzędzi pneumatycznych tylko przez część dnia. W takim przypadku sprężarka śrubowa byłaby zbyt duża i nie stanowiłaby optymalnego wyboru. Sprężarki śrubowe lepiej nadają się do zastosowań o większym zapotrzebowaniu, w których mogą pracować w sposób ciągły.
   • Gdzie zostanie umieszczona sprężarka? Sprężarki powietrza wymagają odpowiedniego przepływu powietrza w celu zapewnienia właściwego chłodzenia. Sprężarki nie mogą być umieszczane w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ zmniejsza to przepływ powietrza i powoduje problemy z przegrzaniem i przedwczesną awarią. Pomieszczenie na sprężarki należy zawsze projektować z uwzględnieniem przepływu powietrza, aby chłodne powietrze mogło być zasysane do sprężarki, a gorące wydalane z pomieszczenia. Określić dostępną wolną przestrzeń, aby dopasować ją do wielkości i typu sprężarki.

    Jeśli sprężarka znajduje się na zewnątrz, należy pomyśleć o odpowiednim schronieniu lub obudowie dla urządzenia, ponieważ potencjalne warunki pogodowe mogą spowodować zamarznięcie lub uszkodzenie wody.
   • Jakie są wymagania dotyczące ciśnienia? Aby wiedzieć, ile funtów na cal kwadratowy (psi) ciśnienia będziesz potrzebować, określ wymagania psi swoich największych narzędzi zasilanych powietrzem lub sprzętu. Coś takiego jak zmieniarka opon może wymagać 150 psi, podczas gdy narzędzia ręczne mogą wymagać tylko 90-100 psi. Potrzebna będzie sprężarka, która dostarczy ciśnienie odpowiadające największemu zapotrzebowaniu. Urządzenia o większym zapotrzebowaniu na ciśnienie mogą wymagać sprężarki dwustopniowej lub wielostopniowej w celu zwiększenia wydajności.

    Użyj regulatorów, aby obniżyć ciśnienie powietrza do tych narzędzi, które nie wymagają wyższego ciśnienia. Używanie zbyt wysokiego ciśnienia, gdy nie jest ono wymagane, spowoduje uszkodzenie narzędzi i straty energii elektrycznej.
   • Jaki jest wymagany przepływ powietrza? Ilość dostarczonego powietrza (FAD) jest zazwyczaj mierzona w stopach sześciennych na minutę (cfm). Jest to ilość powietrza, którą sprężarka może wygenerować w danym czasie. Można ją wyrazić za pomocą objętości tłoka (PD) lub w rzeczywistych stopach sześciennych na minutę (acfm). Wybierając sprężarkę, upewnij się, że widzisz pomiar acfm, ponieważ jest to całkowita ilość powietrza dostępna do wykonania pracy. Większość narzędzi lub części maszyn ma określone wymagania w zakresie cfm, więc skorzystaj z tej informacji, aby prawidłowo dobrać rozmiar sprężarki. Więcej informacji o SCFM, ACFM i ICFM można znaleźć tutaj.
   • Ile koni mechanicznych potrzebujesz? Moc silnika jest mniej więcej proporcjonalna do ilości cfm, jaką jest w stanie wytworzyć sprężarka. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa moc, tym więcej cfm może ona wytworzyć. Należy pamiętać, że moc nie jest najlepszym wskaźnikiem wymagań użytkownika. Twoje potrzeby w zakresie psi i cfm powinny być głównym czynnikiem decydującym o tym, która sprężarka jest dla Ciebie odpowiednia. W miarę postępu technologicznego firmy produkujące sprężarki opracowały sposoby uzyskiwania większej ilości cfm na moc. W przypadku modernizacji do nowszej sprężarki może się okazać, że można kupić sprężarkę o mniejszej mocy i zaoszczędzić pieniądze zarówno przy zakupie, jak i później co miesiąc dzięki niższym rachunkom za prąd.
   • Jak duży powinien być zbiornik? Wielkość zbiornika określa, ile powietrza pod ciśnieniem jest w każdej chwili gotowe. Większe zbiorniki wymagają mniejszej pracy sprężarki, aby osiągnąć minimalne ciśnienie wymagane w systemie. Mniejsze zbiorniki będą pracować więcej, ponieważ powietrze jest wykorzystywane do uzupełniania ilości dostępnego powietrza pod ciśnieniem.

    Zbiorniki mogą być pionowe lub poziome. Nie ma to wpływu na możliwości sprężarki powietrza, ale wpływa na ilość zajmowanej przez nią przestrzeni fizycznej. Pionowe zbiorniki są preferowane w mniejszych przestrzeniach, podczas gdy poziome sprężarki zbiornikowe są zwykle montowane do sprężarek o większej mocy.

    Zasadą jest, że dla sprężarek śrubowych o stałej prędkości należy zakupić 4 galony zbiornika na cfm powietrza wytwarzanego przez spręż arkę i 1 galon na cfm dla sprężarek VSD. W przypadku sprężarek tłokowych większe zbiorniki pozwolą na rzadsze cykle pracy sprężarki. Większy zbiornik nie zastąpi większej sprężarki, więc jeśli zauważysz, że Twoja sprężarka tłokowa pracuje przez ponad 60% czasu, czas zacząć się zastanawiać nad jej modernizacją.
   • O jakich dodatkowych funkcjach należy pomyśleć? Sprężarki są dostarczane z szerokim zakresem funkcji opcjonalnych, aby spełnić wymagania, które są bardziej wymagające. Niektóre opcje, o których należy pomyśleć, to układy napędowe o dużej wytrzymałości, lepsza wydajność chłodzenia, powietrze bezolejowe lub olejowe, filtry wstępne wlotu powietrza, silniki z napędem o zmiennej prędkości, kompresja wielostopniowa, konstrukcja ze stali nierdzewnej lub żeliwa, warianty o wysokiej temperaturze otoczenia i wiele innych. Omówienie konkretnych potrzeb z przedstawicielem handlowym zapewni lepsze wyobrażenie o opcjach odpowiednich dla użytkownika.
   • Jakie są wymagania elektryczne sprężarki? Aby mieć pewność, że sprężarka powietrza będzie działać prawidłowo po instalacji, należy upewnić się, że dostępna moc w miejscu, w którym jest używana, odpowiada wymaganiom mocy urządzenia. Standardowe mieszkaniowe napięcie elektryczne to 110v jednofazowe. W większości przypadków napięcie 110v będzie zasilać tylko sprężarkę o mocy do 3 koni mechanicznych. Napięcie 230v jednofazowe jest powszechnie stosowane w przypadku sprężarek o mocy do 5 koni mechanicznych. Ważne jest również, aby zrozumieć, że mieszkalnictwo i lekki przemysł są generalnie ograniczone do zasilania jednofazowego. W Stanach Zjednoczonych dostępna moc jest zazwyczaj dostępna tylko w 60hz i zapisana w poniższej nomenklaturze (napięcie/faza/częstotliwość). Zalecamy, aby przed zakupem i instalacją sprężarki powietrza profesjonalny elektryk określił wymagania elektryczne!

Pojedyncza faza

110/1/60

208/1/60

230/1/60

-

Trzy fazy

-

208/3/60

230/3/60

460/3/60

Jeśli chcesz uzyskać dalszą pomoc w wyborze idealnej komercyjnej sprężarki powietrza dla Twojego obiektu lub zastosowania, skontaktuj się z nami pod adresem www.atlascopco.com/air-usa.