Najnowsze wiadomości

27 kwietnia 2024 0:42

Jak działa Generator Azotu? PSA vs. Separacja membranowa



Ponieważ wykorzystanie azotu staje się coraz bardziej standardowe w codziennych zastosowaniach, począwszy od producentów żywności i napojów, opakowań żywności, cięcia laserowego, oczyszczania ścieków i innych, przyjrzymy się bardziej szczegółowo, jak działa generator azotu i jakie są różnice między technologią PSA i separacji membranowej.

W połączeniu z systemem sprężonego powietrza, generator azotu wytwarza azot na miejscu, zapewniając możliwości oszczędności kosztów i efektywności energetycznej dla producentów, którzy przechodzą z usługi dostarczania azotu. Przy ciągłym niedoborze CO2 i presji na zmniejszenie śladu węglowego w naszym przemyśle, ma sens, że więcej firm będzie się zastanawiać nad wytwarzaniem azotu na miejscu.

Większość generatorów azotu polega na absorpcji zmiennociśnieniowej (PSA) lub technologii membranowej, aby osiągnąć poziom czystości azotu.

Absorpcja zmiennociśnieniowa

Generatory PSA wykorzystują sprężone powietrze do wytworzenia ciągłego strumienia azotu. Technologia PSA obejmuje węglowe sita molekularne (CMS), które adsorbują cząsteczki tlenu ze sprężonego powietrza. Gdy powietrze przepływa przez CMS, tlen i inne cząsteczki są zatrzymywane na sitach, ale azot może przepływać do zbiornika. Tego typu generatory zazwyczaj posiadają dwie połączone wieże, które pracują w tandemie, aby wytworzyć prawie ciągły przepływ azotu.

Generatory azotu PSA mogą zapewnić wyższą czystość gazu do 99,999% przy przepływach do 685cfm, dzięki czemu technologia PSA jest idealna do zastosowań wymagających najwyższego poziomu czystości.

Separatory membranowe

Separatory membranowe wykorzystują porowate włókna polimerowe o różnych średnicach, długościach, wydajnościach i materiałach do oddzielania cząsteczek N2 od pozostałych. Gazy przechodzą przez ścianki włókien. Niektóre gazy przechodzą łatwiej niż inne, te gazy obejmują tlen, CO2 i parę wodną i są wydalane do atmosfery. Azot przechodzi wolniej, wytwarzając na wylocie membrany parę azotową o wysokiej czystości.

Separatory membranowe nie mają żadnych ruchomych części, polegając wyłącznie na ciśnieniu i natężeniu przepływu sprężonego powietrza przez membranę. Z tego powodu generatory membranowe mogą osiągnąć jedynie poziom czystości pomiędzy 95% a 99,5% i przepływy do 311cfm.

Podsumowując, który generator jest potrzebny, PSA czy membranowy, zależy od poziomu czystości i przepływu, którego potrzebuje dana aplikacja. Jeśli aplikacja wymaga najwyższej czystości, technologia generatora PSA jest optymalna. Jeśli dopuszczalna zawartość tlenu w procesie jest większa niż 500ppm, membrana może być właściwym wyborem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wytwarzaniu azotu na miejscu oraz technologiach PSA i membranowych? Odwiedź naszą stronę!