Najnowsze wiadomości

15 lipca 2024 12:43

Wymiana aeratorów powierzchniowych na turbodmuchawy w celu uzyskania oszczędności energiiCzy wiesz, że dopiero w XIX wieku duże miasta zaczęły zmniejszać ilość zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do środowiska poprzez oczyszczanie ścieków? W przypadku jednej z komunalnych oczyszczalni ścieków w Niemczech, która usuwa biologiczne wody biodegradowalne pochodzące z gospodarstw domowych, a także z procesów chemicznych, zastąpienie aeratorów powierzchniowych dmuchawami turbo pomaga oszczędzać energię i zapewnia ciągłość procesu przez cały dzień każdego dnia.

Czas na modernizację systemu sprężonego powietrza po 40 latach

Po 40 latach eksploatacji biologia zlewni w gminnej oczyszczalni ścieków wymagała gruntownego remontu. Pierwotny projekt obejmował cztery zamknięte wieże klarujące i dwa otwarte zbiorniki klarujące. Zbiorniki miały głębokość trzech metrów i były napowietrzane za pomocą dużych mieszadeł, co było najnowocześniejszym rozwiązaniem w latach siedemdziesiątych.

Kiedy nadszedł czas na modernizację, zakład skorzystał z okazji i zainwestował w dwa nowe zbiorniki kaskadowe o głębokości ośmiu metrów. Głębokie zbiorniki na ścieki zmniejszają wymaganą przestrzeń, a także zwiększają ciśnienie na dnie zbiornika, dzięki czemu napowietrzanie zbiornika od dołu może skuteczniej rozpuszczać powietrze w wodzie.

Niezawodność wymagana, gdy sprężarki powietrza pracują w trybie 24-7-365

Procesy oczyszczania ścieków są w dużym stopniu zależne od bakterii, które żywią się odpadami organicznymi i rozkładają je na azot, dwutlenek węgla i wodę.

Ze względu na zapotrzebowanie bakterii na tlen, dwie lub trzy z czterech sprężarek powietrza zainstalowanych w tym zastosowaniu działają przez całą dobę, w zależności od stopnia zanieczyszczenia ścieków. Czwarta sprężarka pełni funkcję nadmiarową.

Bakterie mogą utrzymać swoją aktywność tylko przez kilka godzin bez tlenu, więc jego dostępność jest niezwykle ważna. Dlatego oczyszczalnia ścieków zainwestowała w niskociśnieniowe sprężarki odśrodkowe Atlas Copco ZB i pięcioletnią umowę serwisową.

Wyższy poziom kontroli optymalizuje zużycie energii

Sprężarki turbo to jednostopniowe sprężarki z napędem o zmiennej prędkości obrotowej, które są sterowane w celu optymalizacji zużycia energii za pomocą jednostki sterującej wyższego poziomu ES 130T firmy Atlas Copco. Niskociśnieniowe dmuchawy ZB 100-160 VSD gwarantują ciągłe, wysoce niezawodne, energooszczędne i w 100% bezolejowe zasilanie powietrzem, co jest ważne dla wyeliminowania ryzyka zanieczyszczenia olejem oczyszczonych ścieków.

Silniki są wyposażone w bezkontaktowy system łożysk elektromagnetycznych, który zapewnia pracę "wolną od zużycia". Wirnik jest zamontowany na samym wale silnika, co całkowicie eliminuje przekładnię, umożliwiając zwiększenie wydajności. W porównaniu z konwencjonalnymi dmuchawami rotacyjnymi, ten typ napędu osiąga średnią oszczędność energii od 30 do 40 procent, która w indywidualnych przypadkach może być nawet znacznie wyższa.

Zapoznaj się z ofertą dmuchaw odśrodkowych Atlas Copco lub skontaktuj się z nami, a wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz przedstawiciel.