Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 23:17

Dlaczego miałbyś używać klucza dynamometrycznego?Producenci określają właściwą wartość dokręcenia dla każdego elementu złącznego w pojeździe. Jest to nie bez powodu: BEZPIECZEŃSTWO, nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażerów i każdego, kto natknie się na pojazd. Kiedy klient wprowadza swój pojazd, mechanik jest odpowiedzialny za zapewnienie całkowitej zgodności pracy wykonanej zgodnie ze specyfikacją producenta. Najlepszym sposobem na to jest użycie precyzyjnego narzędzia do zakończenia i kontroli pracy.

Jakie jest ryzyko nie używania klucza dynamometrycznego?
Zastosowanie klucza dynamometrycznego CP do koła / rodziny kluczy dynamometrycznych CP
Zbyt luźno: Czy kiedykolwiek zwracałeś uwagę na te wszystkie koła, które widzisz przy drodze? Jeśli podczas dokręcania śruby nie zostanie przyniesiony wystarczający moment obrotowy, istnieje ryzyko, że śruba lub nakrętka samoczynnie odkręci się na drodze.
Zbyt mocno: Niebezpieczeństwo przyłożenia zbyt dużej siły polega głównie na ściśnięciu, wygięciu lub silnym uszkodzeniu obu części, które są skręcane razem. W pewnym momencie trzpień śruby pęknie i wszystkie części, które powinny pozostać, rozpadną się.
Jak dobrać odpowiedni klucz dynamometryczny?
Na rynku można znaleźć różne typy kluczy dynamometrycznych. Można nawet wybrać ręczny klucz dynamometryczny lub pneumatyczny klucz dynamometryczny.

Ręczny klucz dynamometryczny: Ręczny, łatwy w użyciu, ten typ narzędzia jest najczęściej używany w przemyśle konserwacji pojazdów lekkich i obejmuje najważniejsze zastosowania.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny (narzędzie do zatrzymywania momentu obrotowego lub wyłączania nutrunnera): Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, bardziej przystosowane do obsługi technicznej pojazdów ciężarowych lub zastosowań o bardzo dużym obciążeniu, takich jak wymiana opon kół samochodów ciężarowych lub konserwacja maszyn budowlanych. Ponieważ cena tego typu klucza dynamometrycznego jest wyższa niż klucza ręcznego, należy rozważyć to rozwiązanie dla zastosowań wymagających 516 ft.lbs/700 Nm i więcej.
Czego należy szukać w kluczu dynamometrycznym?
Przy wyborze klucza dynamometrycznego, ręcznego lub pneumatycznego, najważniejsza będzie jakość i dokładność samego narzędzia. Oto kilka porad, które pomogą Państwu dokonać wyboru:

Ręczny klucz dynamometryczny: Dobrą rzeczą do sprawdzenia najpierw przy wyborze ręcznego klucza dynamometrycznego jest sprawdzenie, czy narzędzie jest rzeczywiście zgodne z normą ISO 6789 : 2003, zapewniając, że kalibracja narzędzia jest zgodna z najlepszym ustawieniem. Do każdego klucza dynamometrycznego powinien być dołączony certyfikat kalibracji.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny: Jeśli chodzi o pneumatyczne klucze dynamometryczne, ważne jest, aby sprawdzić jakość i trwałość użytego materiału, ze szczególnym uwzględnieniem paska reakcji dla odciętych narzędzi. Można uznać, że narzędzie ma dobre osiągi, gdy przed konserwacją oferuje >8000 cykli. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest również, aby przyjrzeć się ergonomii narzędzia, takie jak ciężar narzędzia lub komfort chwytu.