Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 23:08

Dlaczego szlifierka pneumatyczna obraca się zbyt wolno?Twoje narzędzie stoi lub nie pracuje z oczekiwaną wydajnością i zadajesz sobie pytanie "dlaczego moja szlifierka kątowa obraca się za wolno?" lub "dlaczego moja szlifierka pneumatyczna przestała działać?", czytaj dalej.

W tym scenariuszu zbyt łatwo można winić samo narzędzie. Istnieją jednak dwa inne podstawowe czynniki, które mogą spowodować jego awarię - konfiguracja linii lotniczych i system obsługi technicznej - i są one często pomijane.

Jeśli wirowanie pneumatycznej szlifierki kątowej zaczyna się zwalniać lub silnik zatrzymuje się po przyłożeniu siły, jest to znak ostrzegawczy, że narzędzie nie pracuje z pełną wydajnością. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te wskaźniki, w przeciwnym razie będzie to miało znaczący negatywny wpływ na wydajność.

Aby nie dopuścić do zgaśnięcia narzędzia, powszechną praktyką jest stosowanie mniejszej siły, ale oznacza to więcej czasu na wykonanie zadania, co skutkuje zmniejszeniem wydajności. Jeśli wpłynie to na wydajność, będzie miało poważne konsekwencje finansowe i doprowadzi do spadku produkcji globalnej.

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najczęstszym przyczynom wpływającym na wydajność szlifierki pneumatycznej.
1. Ustawienie linii pneumatycznej i akcesoria do linii pneumatycznej
Silnik narzędzia pneumatycznego potrzebuje dwóch rzeczy, aby pracować prawidłowo i z maksymalną prędkością:

Dynamiczne ciśnienie powietrza wynoszące 90 psi / 6,3 bara na wlocie narzędzia 
Przepływ powietrza zgodnie z zaleceniami producenta narzędzi
Bez odpowiedniego ciśnienia i przepływu, silnik narzędzia nie będzie miał wystarczającej energii do pracy na pełnych obrotach, co spowoduje nieoptymalną wydajność (dla prędkości znamionowej, zawsze należy sprawdzić zalecaną przez producenta materiału ściernego prędkość).

Jak uzyskać właściwe dynamiczne ciśnienie i przepływ powietrza?
Wybór odpowiedniego osprzętu linii pneumatycznej (takiego jak wąż, złączki, FRL) ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wydajności narzędzia.
Aby zademonstrować, w jaki sposób można wpłynąć na wydajność, stworzyliśmy przemysłową szlifierkę pneumatyczną CP3650 z dwoma różnymi zestawami węży:

Jeden z zalecaną przez producenta średnicą węża (w tym przypadku: ½") 
Jeden o mniejszej średnicy węża (w tym przypadku: 3/8")
Sam zobacz różnicę w wydajności - to zdumiewające!

Aby upewnić się, że akcesoria są idealnie dopasowane do narzędzia i zapewniają najlepszy poziom wydajności, zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta narzędzia.
Istnieją cztery kluczowe wartości, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów do linii pneumatycznych:

  • rozmiar linii powietrznej, 
  • typ wlotu powietrza, 
  • maksymalne zużycie powietrza przy obciążeniu, 
  • zalecana średnica/długość węża.

Aby uzyskać wskazówki dotyczące prawidłowego ustawienia przewodów powietrznych i dobrych nawyków (np. smarowanie powietrzem), pobierz nasz przewodnik Czy montaż narzędzia pneumatycznego jest prawidłowy? Ten przewodnik zawiera cenną listę kontrolną, która pomoże Ci dokonać własnej oceny ustawienia linii pneumatycznej.

2. Konserwacja narzędzi
Tak jak w przypadku regularnej konserwacji samochodu, tak samo ważne jest przeprowadzanie rutynowej konserwacji narzędzi - w celu zapewnienia ich doskonałej kondycji roboczej i zapewnienia stałej, wysokiej wydajności. Narzędzia pneumatyczne są przecież systemami mechanicznymi składającymi się z części zużywających się, które wymagają regularnej kontroli i wymiany (w razie potrzeby).

Części, które zużywają się najczęściej w przemysłowych szlifierkach pneumatycznych i wymagają regularnej konserwacji to:
Ostrza, z zalecaną kontrolą co 500 h
Koła zębate stożkowe (tylko szlifierki kątowe i szlifierki), z podanymi interwałami konserwacyjnymi co 1000 do 2000h w zależności od narzędzia.
Informacje dotyczące prawidłowej konserwacji znajdują się w instrukcji obsługi narzędzia, a więcej o konserwacji narzędzi pneumatycznych można przeczytać na naszym blogu: Jak konserwować narzędzia pneumatyczne i optymalizować ich działanie w zastosowaniach przemysłowych.

Skontaktuj się z autoryzowanym centrum naprawczym producenta.
Jeśli problem pozostanie po sprawdzeniu powietrza i zapoznaniu się z instrukcją konserwacji narzędzia, tylko wtedy można uznać, że problem dotyczy samego narzędzia i należy skontaktować się z autoryzowanym centrum naprawczym producenta.