Najnowsze wiadomości

27 listopada 2022 12:01

Chemia środków smarnych do sprężarekNiech tytuł Cię nie przestraszy. Na tym blogu nie będziemy zagłębiać się w struktury molekularne środków smarnych do sprężarek (przynajmniej nie dzisiaj). Chcielibyśmy raczej omówić właściwości chemiczne, które sprawiają, że środki smarne są istotną częścią układu sprężarki.

Właściwa konserwacja sprężarki obejmuje uzupełnianie środków smarnych płynami, które zostały opracowane z myślą o optymalnym działaniu w zakresie ich funkcji. Na przykład, jeśli pracujesz w przemyśle spożywczym i napojów i używasz sprężarki śrubowej z wtryskiem oleju, uzupełnianie środka smarnego płynem niespełniającym wymagań klasy spożywczej może spowodować zanieczyszczenie i kosztowne wycofanie produktu z rynku. Ponadto wybór środków smarnych o niskiej wydajności może prowadzić do obniżenia wydajności chłodzenia, słabej stabilności i niewystarczającej ochrony, co może spowodować uszkodzenie elementów wewnętrznych.

Właściwy środek smarny zoptymalizuje wydajność sprężarki, wydłużając jej żywotność przy niskich kosztach eksploatacji. Prawdziwa chemia tkwi w dodatkach do środków smarnych, które wspomagają podstawowe wymagania dotyczące smarowania i współdziałają w wielu procesach zachodzących w sprężarce. Dzięki odpowiedniej mieszance dodatków chemicznych wysokiej jakości środek smarny może pracować przez tysiące godzin z optymalną wydajnością.

W wysokiej jakości środku smarnym do sprężarek powinny być obecne następujące właściwości lub dodatki:

  • Właściwościdemulgujące lub detergentowe ułatwiają oddzielanie wody od oleju w obiegu wewnętrznym i skuteczne usuwanie kondensatu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia zewnętrznego. Jest to szczególnie ważne podczas pracy w zapylonym lub agresywnym środowisku.
  • Właściwościprzeciwpieniące skutecznie oddzielają powietrze od środka smarnego, utrzymując film smarny. Skutkuje to mniejszym przenoszeniem oleju i mniejszym zanieczyszczeniem.
  • Dodatkiprzeciwzużyciowe chronią powierzchnię metaliczną przed zużyciem pod wpływem dużych obciążeń.
  • Dodatkiuwalniające powietrze ułatwiają oddzielanie powietrza, aby ograniczyć utlenianie w środku smarnym. Zmniejszenie utleniania skutkuje wydłużeniem okresów między wymianami oleju, nawet w warunkach dużego obciążenia.

Wysokiej jakości środki smarne do sprężarek zapewniają dłuższy okres eksploatacji sprężarki, wydłużając jednocześnie czas pomiędzy kolejnymi wizytami serwisowymi. A dłuższy czas między kolejnymi wizytami serwisowymi oznacza więcej pieniędzy.

Firma Atlas Copco oferuje pełną gamę środków smarnych do sprężarek, aby spełnić wyjątkowe potrzeby eksploatacyjne Twojej sprężarki. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z przedstawicielem serwisu lub napisz do nas.