Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 21:04

FRL - Nieznany bohater w Twoim systemie sprężonego powietrza?



W systemach sprężonego powietrza jest dużo więcej niż na pierwszy rzut oka. W zamkniętym systemie znajduje się wiele części i elementów, z których każdy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i wyjątkowej wydajności. Nawet najmniejsze części mogą mieć duże znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość powietrza.

Specjaliści z branży i osoby zaznajomione ze sprężarkami często wspominają o FRL i roli, jaką odgrywają w procesie sprężania. Ale co to są FRL i do czego służą?

FRLs = filtr/regulator/smarownik

FRL to skrót od słów: filtr, regulator i smarownica. Są to wprawdzie odrębne elementy, ale często występują razem po stronie rozdzielczej instalacji sprężonego powietrza. Wspólnie przygotowują one sprężone powietrze do użytku końcowego. Przyjrzyjmy się funkcjom poszczególnych części:

  1. Filtr - Filtry pomagają w oczyszczaniu sprężonego powietrza, usuwając wszystko, od cząstek stałych i nadmiaru pary wodnej po zanieczyszczające aerozole. W zależności od funkcji, istnieje wiele rodzajów filtrów, które można zastosować. Filtry koalescencyjne, adsorpcyjne i absorpcyjne to kilka z najczęściej stosowanych filtrów.

  2. Regulator - Regulatory zapewniają utrzymanie ciśnienia w pożądanym zakresie. Gdy ciśnienie wzrasta, zamyka zawór wlotowy, aby zatrzymać gaz wchodzący do regulatora. Istnieją różne rodzaje regulatorów, w tym niewyważone typu poppet, regulatory zawierające drugą komorę (dobre dla większych przepływów lub wyższych ciśnień) lub kombinacja tych dwóch. Regulatory powinny być również wyposażone we wbudowany manometr, aby operatorzy mogli monitorować ich działanie.

  3. Smarownica - Smarownice robią dokładnie to, co mówią - smarują sprężone powietrze, zanim dotrze ono do końcowego zastosowania lub aplikacji pneumatycznej. Dodanie mgły olejowej do powietrza pomaga utrzymać części w dobrym stanie technicznym przez długi okres eksploatacji. Ważne jest, aby wybrać smarownicę, która zapewnia tylko niezbędną ilość smarowania. Zbyt duża ilość może zatkać narzędzia, a zbyt mała może spowodować szybsze zużycie narzędzi.

Przy wyborze FRL należy pamiętać o kilku kwestiach. Aby być skutecznym, należy wziąć pod uwagę rozmiar połączenia rurowego, zakres spadku ciśnienia, lokalizację i wrażliwość aplikacji, ponieważ każda z nich dyktuje określony typ lub rozmiar komponentu.

Jakość sprężonego powietrza zależy zarówno od strony podaży, jak i popytu. Stosując FRL odpowiednie dla danego zastosowania, operatorzy mogą poprawić funkcjonowanie narzędzi pneumatycznych i zwiększyć żywotność systemu.

Jeśli chodzi o systemy sprężonego powietrza - diabeł często tkwi w szczegółach. Dowiedz się więcej tutaj.